Są niskie, a będą jeszcze niższe. Świadczenia emerytalne Polaków wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą nie starczyć nawet na rachunki. Tak wynika z danych kalkulatora emerytalnego dostępnego na Platformie Usług Elektronicznych.

Emerytury Polaków będą niezwykle niskie. Dane pochodzące z kalkulatora ZUS przewidują, że średnia stopa zastąpienia wyniesie około 30 proc. Co to znaczy? Według nowych wyliczeń emerytura pobierana przez Polaków będzie stanowiła 1/3 ostatniej pensji. Przy zarobkach o wysokości obecnie obowiązującej minimalnej pensji krajowej będzie to zaledwie 840 złotych.

Minimalna pensja krajowa 2021 – 2800 złotych

Przyszła emerytura – 840 złotych

Średnia pensja krajowa 2021 – 5800 złotych

Przyszła emerytura – 1740 złotych

Swoją przyszłą emeryturę można sprawdzić samodzielnie, dzięki usłudze elektronicznej udostępnionej niedawno na Platformie Usług Elektronicznych. Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl i zalogować się na swój profil lub go założyć. Aby znaleźć informację o stanie swojego konta wystarczy kliknąć w panel „Ubezpieczony”, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.”. Tegoroczna Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) odwzorowuje stan naszych środków na 31 grudnia 2020 roku.

Ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli 35 lat, w IOSKU znajdą tam również gotową symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). Urząd w symulacji bierze pod uwagę już przepracowany czas i zapłacone składki na bazie dzisiejszych zarobków. Ci, którzy takiej symulacji nie mają, mogą skorzystać z kalkulatora emerytalnego. Tam dane należy wypełnić  jednak samodzielnie. Można skorzystać zarówno z wersji uproszczonej, jak i zaawansowanej. Kwota emerytury, którą poda kalkulator, to wysokość prognozowana na podstawie m.in. przyjętych obecnie założeń makroekonomicznych. Należy pamiętać, że widoczna wysokość emerytury to kwota brutto, tzn. przed potrąceniem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

News4Media, fot.: iStock

3 komentarze

  1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

    Pamiętam przejmujący apel człowieka, który umierał bo się nie zaszczepił. Może gdyby #Kurwizja to pokazywała zamiast Tuska jako Niemca, to może część swoich widzów by przekonała? Je*** pis.

  2. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

    Ogłaszam rok 2021 rokiem walki z łupieżem. Mały kulawy z Żoliborza zostanie ogolony na łyso w ramach walki z łupieżem.

  3. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

    Najmniej zaszczepiona gmina w Polsce to oaza PiS. Duda dostał tu 92% głosów. //t.co/JijHyMPlSx #jeżowe #Niedzielski #SzczepmySie #wieszwiecej

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.