Maleje grupa młodych katolików, którzy do niedawna wierzyli w to, że papież nie ponosi współodpowiedzialności za ukrywanie przestępstw seksualnych. W ciągu 2 lat ubyło ich 23 proc.

Jak Polki i Polacy oceniają postawę Jana Pawła II wobec przypadków pedofilii w Kościele? Odpowiedzi na to pytanie nie są już tak jednoznaczne jad jeszcze kilka lat temu. Tym bardziej że powstają bardzo dobre książki i filmy dokumentalne, które brutalnie, ale bardzo rzetelnie odbrązawiają postać Karola Wojtyły. Dzięki temu stał się on normalną postacią, które jest poddawana analizom i ocenom.

Dwa sondaże

Portal OKO.press zapytał o to Polaków. Badanie zlecił pracowni IPSOS. Pierwszy sondaż był realizowany po głośnych słowach papieża Franciszka, że Jan Paweł II miał zamieść pod dywan sprawę przestępcy seksualnego ojca Maciela Degollado, szefa Legionów Chrystusa.

Wtedy w sondażu OKO.press na odpowiedzialność papieża wskazało 32 proc. pytanych, 56 proc. uważało, że Jan Paweł II miał czyste ręce.

To samo pytanie redakcja powtórzyła 2 lata później. Odpowiedzi były prawie takie same.

Zdaniem 34 proc. badanych Jan Paweł II ponosi odpowiedzialność za ukrywanie molestowania seksualnego i chronienie sprawców, 55 proc. odpowiedziało przecząco.

Coraz mniej obrońców polskiego papieża

Ale diabeł – jak zauważył autor sondażu – tkwi w szczegółach. I przyjrzał się wynikom w podziale na wiek respondentów. Są zaskakujące.

W pierwszym badaniu we wszystkich grupach wiekowych Jan Paweł II miał więcej obrońców niż przeciwników. Najwięcej było ich wśród najmłodszych – 18-29 lat. Aż 72 proc. z nich uważało, że Jan Paweł II nie ponosił odpowiedzialności za ukrywanie molestowania seksualnego i chronienie sprawców.

W drugim badaniu w tej grupie wiekowej papieża broni 49 proc. respondentów. To spadek aż o 23 punkty procentowe.

Na winę Wojtyły wskazuje obecnie 42 proc. najmłodszych badanych (w pierwszym sondażu było to 23 proc.).

Najstarsi Polacy i Polki murem za Janem Pawłem II

Podobnie rewolucyjna zmiana – jak pokazuje sondaż OKO.press – dotyczy też grupy wiekowej 30-39 lat. W pierwszym badaniu winę papieża dostrzegało 31 proc. badanych, w kolejnym 48 proc. Obrońców papieża jest o 20 proc. mniej (spadek z 61 do 41 proc.).

W kolejnych dwóch grupach także widać spadek zaufania do Wojtyły, choć już nie tak duży, jak wśród najmłodszych. W grupie 50-59 lat to zmiana o ok. 10 proc. na niekorzyść papieża.

Jednak wśród najstarszych Polek i Polaków wiara w niewinność Jana Pawła II wzrosła – z 48 proc. w pierwszym sondażu do 64 proc. w kolejnym.

Dwa lata temu 34 proc. respondentów z tej grupy uważało, że papież miał udział w tuszowaniu przypadków pedofilii. Teraz jest ich 26 proc.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.