Jak wiadomo uciekający przed wojną Ukraińcy kierują się głównie do dużych miast, najlepiej położonych blisko granicy z ich ojczyzna. W miarę upływu czasu coraz więcej pojawia się ich w naszym regionie. Według stanu na poniedziałkowe przedpołudnie ich liczba, zamieszkujących w obiektach przygotowanych przez miasto Jelenia Góra i pozyskanych dzięki współpracy z różnymi instytucjami to niemal 190 osób, na 290 przygotowanych wstępnie miejsc. Ze względu na fakt, że mamy wstępnie informacje o kolejnych grupach, może się okazać, że posiadana obecnie rezerwa miejsc zostanie szybko wyczerpana.

Miasto od poniedziałku uruchomiło dla dzieci ukraińskich możliwość opieki szkolnej i przedszkolnej. Z posiadanych informacji wynika, że to grupa ponad 100 osób. Jedna z jeleniogórskich firm zadeklarowała sfinansowanie „wyprawek szkolnych” dla ukraińskich uczniów. Ze względu na fakt, że część posługuje się językiem polskim, ale większość nie – przygotowano szkoły, które będą przede wszystkim prowadzić zajęcia z nauki języka, a w innych – gdy nie występuje problem językowy – mali Ukraińcy będą uczestniczyć w zwyczajnych zajęciach (informacja o szkołach – na stronach miasta Jelenia Góra ).

Na stronach jeleniagora.pl zamieszczane są informacje w tej i w innych istotnych sprawach, zarówno w polskim, jak i w ukraińskim, co pozwala zniwelować zagrożenie nieprecyzyjnym rozumieniem komunikatów. Na dworcu kolejowym w Jeleniej Górze stanęły roll upy, na których – w ukraińskim – zamieszczony jest komunikat o lokalizacji centrum recepcyjnego w PCZK, przy ul. A. Krajowej.

W związku z przewidywanym szybszym napływem Ukraińców lokalizacja punktu recepcyjnego będzie przeniesiona do Galerii „Nowy Rynek”. Do tej pory jest on zlokalizowany w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, przy ul. Armii Krajowej i zapewne będzie tam pracował w godzinach późnowieczornych i nocnych (dyżury tam trwają całą dobę), a na okres otwarcia Galerii punkt recepcyjny będzie działał właśnie w tym miejsc. Wygodnym także dlatego, że położony jest bezpośrednio przy dworcu PKS. O włączeniu tego punktu do pracy będzie osobna informacja .

Sporo aktywności ze względu na nadzwyczajną sytuację poświęcone jest właśnie recepcji Ukraińców, w tym poszukiwanie możliwości poszerzenia wsparcia psychologicznego, występowanie do aptek i hurtowni farmaceutycznych z prośbą o fundowanie leków i mat. opatrunkowych, organizacja punktu zbiórki darów – centralnego magazynu dla 4 powiatów – Jeleniej Góry, karkonoskiego, lwóweckiego i kamiennogórskiego w Jeleniej Górze przy ul. Wojewódzkiej, itp.

Działa punkt zbiórki dystrybucji najbardziej niezbędnych artykułów codziennego użytku przy ul. Długiej. Zbierane tam są i rozprowadzane środki higieny, żywność, ubrania i rozmaite sprzęty. Sa one przeznaczone dla osób, które przekroczyły granicę ukraińsko-polską po 24 lutego br., czyli po rozpoczęciu wojny przez Rosję.

Ze względu na skalę problemu samorządowcy oczekują uchwalenia w najbliższym czasie regulacji legislacyjnych, dotyczących Ukraińców, zakładających ułatwianie prawne w możliwości legalnego pobytu i – w dalszej kolejności – podjęcia pracy. Do tej pory obowiązujące przepisy były wystarczające dla przyjezdnych, ale ze względu na gwałtowny napływ ludzi zza wschodniej granicy )niemal wyłącznie kobiet z dziećmi), zachodzi potrzeba weryfikacji ich treści i zakresów stosowania.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.