Z dzisiejszego raportu wojewody wynika, że w czterech powiatach regionu jeleniogórskiego i Jeleniej Górze zdiagnozowano 16 nowych przypadków. Nowych zachorowań nie ma tylko w powiecie kamiennogórskim, który z 23 przypadkami pozostaje najmniej dotkniętym epidemia powiatem w regionie. W pozostałych jednostkach samorządowych przyrost jest dość równomierny: 3 przypadki w Jeleniej Górze, 2 w powiecie jeleniogórskim, 4 w powiecie bolesławieckim, 3 w lwóweckim, 4 w lubańskim i 1 w zgorzeleckim.
To dość zasadnicza zmiana porównując z ostatnimi dwoma tygodniami, gdy potwierdzonych, nowych zakażeń było bardzo niewiele. Od wtorku 15 września do wtorku 29 września zdiagnozowano (łącznie z dzisiejszymi) w Jeleniej Górze 7 nowych przypadków (od początku epidemii – 194), w powiecie jeleniogórskim – 7 (184), bolesławieckim – 11 (243), kamiennogórskim – 3 (23), lwóweckim – 7 (63), lubańskim – 14 (72) i zgorzeleckim – aż 26 (81).
Przy tej ilości nowych zakażeń żaden z powiatów nie jest zagrożony objęciem żółtą lub czerwoną strefą (pierwsza jest wprowadzana przy 6-12 zakażeń na 10 tys. mieszkańców w ciągu 2 tygodni; druga powyżej 12 zakażeń), ale to może zmienić się z dnia na dzień. Widać to na przykładzie powiatu jaworskiego, należącego do tych z najmniejszą liczbą zakażeń w województwie, który od soboty, 26 września, znalazł się wśród zagrożonych wpisaniem na jedną z list.
Wszystko wskazuje na to, że już niebawem we wszystkich gminach (także tych zielonych) wprowadzone zostaną nowe obostrzenia. Zapowiedział to dzisiaj minister zdrowia. Od przyszłego tygodnia w gminach zielonych limit gości weselnych ma być ograniczony do 100 (w żółtych do 75, w czerwonych bez zmian – 50); obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej ma być rozszerzony na strefy żółte, a w strefach czerwonych lokale gastronomiczne będą mogły być czynne do godz. 22.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.