Od poniedziałku 19 kwietnia, do niedzieli 25 kwietnia nowych przypadków raportowano najmniej od połowy marca, a łączna liczba zakażeń z tego tygodnia nie stanowiła nawet połowy tygodniowych nowych przypadków, raportowanych w ostatnim tygodniu marca i pierwszych dwóch tygodniach kwietnia. Wtedy w samej Jeleniej Górze (niezmiennie tutaj przypadków jest najwięcej) mieliśmy po ponad 0,5 tys. nowych zakażeń w tygodniu (29 marca – 4 kwietnia – 539), teraz było ich niewiele ponad 200. Do tego tendencja jest wyraźnie spadająca, a co ważniejsze niższy jest współczynnik trafianych testów.
W skali regionu największe ilości pozytywnych testów raportowano w powiecie bolesławieckim. Dwa razy – we wtorek i w czwartek – współczynnik nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców był wśród najwyższych w Polsce. Wysoki był także odsetek pozytywnych testów. We wtorek 20 kwietnia były to 53 nowe zakażenia na 192 przeprowadzone testy, a wskaźnik wyniósł 5,89; w czwartek, odpowiednio – 68/194 i 7,55. Sporo było też
(w porównaniu z innymi powiatami) ilości nowych zakażeń w Jeleniej Górze. W kolejnych dniach było to: 39 w poniedziałek, 23 we wtorek, 28 w środę, 40 w czwartek, 41 w piątek, 25 w sobotę i 29 w niedzielę. Oczywiście wszystko to w odniesieniu do aktualnej sytuacji w kraju i na Dolnym Śląsku, a nie porównując z początkiem kwietnia, kiedy w Jeleniej Górze średnia dzienna nowych zakażeń bliska była osiemdziesięciu, a co trzeci test był pozytywny. Teraz odsetek testów z wynikiem pozytywnym spadł poniżej 20 proc.
W pozostałych powiatach regionu sytuacja jest względnie stabilna i dość dobra. Zdarzały się wysokie wzrosty, jak w powiecie lubańskim (22 kwietnia), czy lwóweckim (20 kwietnia) windujące wskaźnik zakażeń na 10 tys. mieszkańców do ponad 6, czy nawet 8, ale były to sytuację incydentalne. Wzrosty nie są wysokie, spadł też odsetek pozytywnych wyników dla testów, a w powiecie kamiennogórskim nie było ani jednego dnia, w którym wskaźnik nowych zachorowań na 10 tys. mieszkańców przekroczył 2.
Niestety miniony tydzień przyniósł ponury rekord. W ciągu siedmiu zmarło w Jeleniej Górze i pozostałych powiatach regionu aż 48 osób (większość miała choroby współistniejące). To smutna konsekwencja gwałtownego wzrostu zakażeń od marca i tendencja utrzymująca się już czwarty tydzień – 40 chorych zmarło w okresie 29 marca – 4 kwietnia, między 5 a 11 kwietnia – 32 chorych, a w okresie 12 – 18 kwietnia – 40. Najwięcej zgonów w minionym tygodniu było w Jeleniej Górze – 16, w powiecie bolesławieckim – 10, a w kamiennogórskim osiem.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.