Do zatrzymania doszło wczoraj (24 listopada). Zgorzeleccy policjanci włączyli się w poszukiwania prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Straż Ochrony Kolei za grupą cudzoziemców, którzy ukrywali się na terenach leśnych. Część z nich na widok funkcjonariuszy usiłowała uciec i schować się w zaroślach.

W rezultacie zatrzymano 14 cudzoziemców pochodzących z krajów Bliskiego Wchodu, którzy od kilku dni tułali się po lasach. Zostali oni przewiezieni następnie do placówki Straży Granicznej i przebadani przez lekarza. Ich stan został określony jako dobry, nie wymagający hospitalizacji.

Zatrzymani nie posiadali przy sobie dokumentów, na podstawie których można by było jednoznacznie stwierdzić ich tożsamość i obywatelstwo. 10 cudzoziemców oświadczyło, że są obywatelami Iraku, 4 kolejnych deklarowało irańskie obywatelstwo. Podczas rozmów z udziałem tłumacza funkcjonariuszom udało się ustalić, że najstarszy z nich ma 31 lat, natomiast najmłodszy 19. Wszyscy deklarowali chęć dotarcia do Niemiec.

Z uwagi na to, iż żaden z zatrzymanych cudzoziemców nie chciał złożyć wniosku o ochronę międzynarodową na terytorium Polski, funkcjonariusze Straży Granicznej wszczęli postępowania administracyjne, na podstawie których zobowiązani zostaną do opuszczenia Polski. Ponadto potwierdzana jest obecnie prawdziwość danych personalnych zatrzymanych osób.

2 komentarze

  1. U nas nie chcą być , Niemcy jako praworządny kraj, chętnie pewnie ich przyjmie.Należało im pomóc tam się dostać-wskazać kierunek.Ci młodzi ludzie pełni życia pewnie już dosyć przeszli w swoich ojczyznach,chcą żyć godnie i w dobrobycie,a to mogą im zapewnić tylko praworządne kraje Zachodu.Byli już tak blisko, ale ta,, wredna” Polska staneła im na drodze.Sprawę powinni zbadać poselscy kontrolerzy,Joński i Szczerba, co zawiodło w tej drodze do szczęścia? To że nie chcieli w Polsce złożyć wniosków wcale mnie nie dziwi,tutaj totalna opozycja ledwo wytrzymuje -choć trzyma się kraju jak tonący brzytwy,choć bez problemu może wyjechać.Widocznie nie jest jednak tu tak żle?

  2. Doszło do demolki ośrodka w zielonogórskim,ludzie ci bez wyroku trzymani jak w więzieniu.Moim zdaniem należy ich wypuścić niech sobie idą gdzie chcą.Inna kwestia, kto powinien zapłacić za ich pilnowanie utrzymanie, wyżywienie ,demolowanie ośrodków.Moim zdaniem Polska ma inne priorytetowe wydatki :nasze chore dzieci,służba zdrowia,walka z inflacją,ochrona wschodniej granicy itd.Myślę że koszty związane z pobytem nachodżców powinna pokrywać opozycja,gdyż ona ich tu chce, a kasę mają z dotacji od panstwa, ja z moich podatków nie chcę na to łożyć! Unia blokuje nam pieniądze ,innym dopłaca za tych ludzi, [ Turcja, Białoruś,Tunezja ] nawet Wielka Brytania chce płacić Francji.Kolejna sprawa -odsyłanie ich do domu, kto pokryje koszty lotów? Jeśli Polska ,to wielu Polaków też chętnie skorzystałoby np. z darmowych przelotów na wakacje.W końcu tu płacą podatki, więc tym bardziej im się to należy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Marek Lis

694 792 203

Zgłoś za pomocą formularza.