Do zatrzymania doszło wczoraj (24 listopada). Zgorzeleccy policjanci włączyli się w poszukiwania prowadzone przez funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz Straż Ochrony Kolei za grupą cudzoziemców, którzy ukrywali się na terenach leśnych. Część z nich na widok funkcjonariuszy usiłowała uciec i schować się w zaroślach.

W rezultacie zatrzymano 14 cudzoziemców pochodzących z krajów Bliskiego Wchodu, którzy od kilku dni tułali się po lasach. Zostali oni przewiezieni następnie do placówki Straży Granicznej i przebadani przez lekarza. Ich stan został określony jako dobry, nie wymagający hospitalizacji.

Zatrzymani nie posiadali przy sobie dokumentów, na podstawie których można by było jednoznacznie stwierdzić ich tożsamość i obywatelstwo. 10 cudzoziemców oświadczyło, że są obywatelami Iraku, 4 kolejnych deklarowało irańskie obywatelstwo. Podczas rozmów z udziałem tłumacza funkcjonariuszom udało się ustalić, że najstarszy z nich ma 31 lat, natomiast najmłodszy 19. Wszyscy deklarowali chęć dotarcia do Niemiec.

Z uwagi na to, iż żaden z zatrzymanych cudzoziemców nie chciał złożyć wniosku o ochronę międzynarodową na terytorium Polski, funkcjonariusze Straży Granicznej wszczęli postępowania administracyjne, na podstawie których zobowiązani zostaną do opuszczenia Polski. Ponadto potwierdzana jest obecnie prawdziwość danych personalnych zatrzymanych osób.

2 komentarze

  1. U nas nie chcą być , Niemcy jako praworządny kraj, chętnie pewnie ich przyjmie.Należało im pomóc tam się dostać-wskazać kierunek.Ci młodzi ludzie pełni życia pewnie już dosyć przeszli w swoich ojczyznach,chcą żyć godnie i w dobrobycie,a to mogą im zapewnić tylko praworządne kraje Zachodu.Byli już tak blisko, ale ta,, wredna” Polska staneła im na drodze.Sprawę powinni zbadać poselscy kontrolerzy,Joński i Szczerba, co zawiodło w tej drodze do szczęścia? To że nie chcieli w Polsce złożyć wniosków wcale mnie nie dziwi,tutaj totalna opozycja ledwo wytrzymuje -choć trzyma się kraju jak tonący brzytwy,choć bez problemu może wyjechać.Widocznie nie jest jednak tu tak żle?

  2. Doszło do demolki ośrodka w zielonogórskim,ludzie ci bez wyroku trzymani jak w więzieniu.Moim zdaniem należy ich wypuścić niech sobie idą gdzie chcą.Inna kwestia, kto powinien zapłacić za ich pilnowanie utrzymanie, wyżywienie ,demolowanie ośrodków.Moim zdaniem Polska ma inne priorytetowe wydatki :nasze chore dzieci,służba zdrowia,walka z inflacją,ochrona wschodniej granicy itd.Myślę że koszty związane z pobytem nachodżców powinna pokrywać opozycja,gdyż ona ich tu chce, a kasę mają z dotacji od panstwa, ja z moich podatków nie chcę na to łożyć! Unia blokuje nam pieniądze ,innym dopłaca za tych ludzi, [ Turcja, Białoruś,Tunezja ] nawet Wielka Brytania chce płacić Francji.Kolejna sprawa -odsyłanie ich do domu, kto pokryje koszty lotów? Jeśli Polska ,to wielu Polaków też chętnie skorzystałoby np. z darmowych przelotów na wakacje.W końcu tu płacą podatki, więc tym bardziej im się to należy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.