Rządowa agencja, która odpowiada za bezpieczeństwo w sieci, alarmuje o podejrzanych mailach. I ostrzega, że nie są to wiadomości od państwowej instytucji, ale od oszustów.

Jeżeli otrzymałeś taką wiadomość, to ją zignoruj, nie otwieraj i usuń. CERT, czyli rządowy zespół działający w ramach NASK – Państwowego Instytutu Badawczego, ostrzega przed mailami, które właśnie trafiają do skrzynek pocztowych Polaków.

Tym razem oszuści podszywają się pod stronę internetową binzes.gov.pl. To państwowy serwis przeznaczony dla przedsiębiorców.

– Ministerstwo Rozwoju i Technologii otrzymało informację o próbach podszywania się pod adres @biznes.gov.pl. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz zwrócenie uwagi na nadawcę, treść i załączniki otrzymywanych wiadomości e-mail – czytamy na stronie.

Użycie rządowego adresu mailowego przez nadawcę ma uśpić czujność odbiorcy i przekonać go, że wiadomość i zawarte w niej informacje są prawdziwe.

„Powiadomienie będzie dostępne na Twoim Autoryzowanym Koncie do 09-17-2022. Jeżeli nie przystąpisz do jej lektury we wskazanym terminie, wywołane zostaną odpowiednie skutki (…)” – można przeczytać w mailu od oszustów.

Odbiorca, jak widać, ma krótki czas na reakcję – tylko do soboty 17 września. To z kolei ma go nakłonić do natychmiastowej reakcji, żeby nie miał czasu na sprawdzenie wiarygodności informacji, którą otrzymał.

Kopia powiadomienia, o którym jest mowa w fałszywym mailu, znajduje się w załączniku maila. Nie jest to jednak żaden dokument, tylko złośliwy skrypt sieciowy. Kiedy się go otworzy, komputer zostaje zainfekowany.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.