Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają do udziału w pięćdziesiątym drugim Rajdzie na Raty. W wycieczkach rajdowych może brać udział każdy, komu miły jest czynny wypoczynek na krajoznawczej wędrówce. Żadnych formalności uprzednio załatwiać nie trzeba. Wycieczki piesze długości 12–18 km, przebiegające przez najciekawsze tereny Dolnego Śląska oraz przygraniczne rejony Czech i Niemiec, będą odbywały się we wszystkie niedziele i święta do 4 grudnia br., bez względu na pogodę, a prowadzą je przodownicy turystyki pieszej PTTK oraz przewodnicy sudeccy. Udział w wycieczkach jest bezpłatny. Turyści ponoszą tylko indywidualnie koszty przejazdów i wstępów. Nie jest potrzebne wcześniejsze zgłaszanie udziału w imprezie (z wyjątkiem wycieczek wielodniowych). Wystarczy zgłosić się na miejscu zbiórki, gdzie zawsze oczekuje prowadzący.

Pierwsza wycieczka odbędzie się w niedzielę 27 lutego 2022 roku. Zbiórka uczestników na dworcu PKS przy galerii handlowej „Nowy Rynek” w Jeleniej Górze o godz. 9.00. Trasa długości 11 km prowadzi przez południowy kraniec Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

Przejściem podziemnym wychodzimy na ulicę Obrońców Pokoju i kierujemy się w stronę wzniesienia Gapy, rozległego wzgórza z malowniczymi grupami skalnymi. Ścieżką prawym brzegiem Bobru dochodzimy do podnóża Wieżycy (wzniesienie z opadającym ku Bobrowi efektownym urwiskiem skalnym) i przechodzimy przez most przerzucony nad Jeziorem Modrym. Powstały w 1925 roku zbiornik z niewielką hydroelektrownią jest najpiękniejszym fragmentem przełomu Bobru. Na odpoczynek zatrzymujemy się w ciekawie położonym na wysokim brzegu jeziora schronisku PTTK „Perła Zachodu”. Następnie ścieżkami leśnymi docieramy do położonej na zachodnim zboczu góry Siodło Polany Śledzikowej, gdzie przy ognisku dokonamy uroczystej inauguracji LII sezonu Rajdu na Raty. Z polany przez Wzgórze Krzywoustego (wieża widokowa) schodzimy do centrum Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jarosław Kapczyński z Kowar (tel. 605084476). Uwaga: w razie trudnych warunków pogodowych (duże opady śniegu) trasa może być częściowo zmieniona (z tym samym punktem startowym).

W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1,5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.