W Jeleniej Górze rozpoczęły się przygotowania do wyborów Młodzieżowej Rady Miasta. Prezydentowi i jeleniogórskim dorosłym radnym bardzo zależy na demokratycznym powołaniu tego doradczo-konsultacyjnego organu reprezentującego młodzież.

Wybory odbędą się 7 grudnia w 14 jeleniogórskich szkołach ponadpodstawowych i uczelniach wyższych. Każda placówka, w zależności od ilości uczniów (studentów) będzie miała jednego lub dwóch reprezentantów w radzie. Kandydować będzie mógł każdy uczeń szkoły (uczelni), a więc także niepełnoletni (za zgoda rodziców) i mieszkający poza Jelenią Górą. Aktualnie trwa wyłanianie komisji wyborczych, które przejdą przeszkolenie. Na 10 dni przed wyborami zgłaszać będzie można kandydatów. W szkołach i uczelniach wyboru dokonywać będą wszyscy uczniowie (studenci) danej placówki. Dwuletnia kadencja MRM rozpocznie się 1 stycznia 2023 r. Młodzieżowym Komisarzem Wyborczym, który odpowiada za organizacje wyborów, został Rafał Szymański, radny jeleniogórskiej rady miejskiej.

Anna Kolendo z Miejskiej Młodzieżowej Komisji Wyborczej, która jest w kontakcie z placówkami, ocenia, że zainteresowanie wyborami w szkołach jest duże. W spotkaniu konsultacyjnym wzięły udział reprezentacje 12 placówek.

Prezydent miasta Jerzy Łużniak podkreśla, że bardzo zależy mu na wyłonieniu reprezentacji młodzieży.

– W mieście realizujemy wiele przedsięwzięć, które mają w dużym stopniu służyć właśnie młodzieży. Konsultowanie zakresu takich zadań z grupą, której mają służyć pozwala realizować je efektywniej. Taki kłopot napotkaliśmy przy realizacji skateparku, gdzie wprawdzie bazowaliśmy na opiniach najaktywniejszych jeleniogórskich skaterów, ale trudno było zebrać oceny szerszej reprezentacji młodzieży – tłumaczy prezydent. Zapewnia przy tym, że dołoży wszelkich starań, by doprowadzić do realizacji sensownych, służących ogółowi pomysłów zgłaszanych przez młodzieżowych radnych. Choć oczywiście w przypadku pomysłów inwestycyjnych wiele zależeć będzie od kondycji budżetu.

Powstająca Młodzieżowa Rada Miasta jest w Jeleniej Górze właściwie reaktywacją tego organu, bo młodzież miała już swoją radę, która działała do 2014 r. Radę próbowano wskrzesić w ubiegłym roku, bo przeszkodził covid.

Fot. UM JG

4 komentarze

  1. Kierownikiem Rady Seniorów w Jeleniej Górze czyli przy panu prezydencie jest emerytowany oficer komunistycznej służby bezpieczeństwa to tak myślę i ta Rada Młodzieżowa też będzie jak się należy !
    Krótko mówiąc sami swoi – swojaki ! (Taka nasza jeleniogórska specyfika)

  2. PO = donoszenie i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Taka ci w Czerwonej Kotlinie tradycja świecka. Wszędzie gdzie jakiś grosz to czerwona zaraza wiecznie żywa. Aby żyło się lepiej, oczywiście IM czyli rasie czerwonych panów—–ELYCIE.

  3. Dwóch pisiorów ględzi ,pierwszy zapomina o „0” i przystawki ,drugi o pazernym klerze

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.