W Jeleniej Górze rozpoczęły się przygotowania do wyborów Młodzieżowej Rady Miasta. Prezydentowi i jeleniogórskim dorosłym radnym bardzo zależy na demokratycznym powołaniu tego doradczo-konsultacyjnego organu reprezentującego młodzież.

Wybory odbędą się 7 grudnia w 14 jeleniogórskich szkołach ponadpodstawowych i uczelniach wyższych. Każda placówka, w zależności od ilości uczniów (studentów) będzie miała jednego lub dwóch reprezentantów w radzie. Kandydować będzie mógł każdy uczeń szkoły (uczelni), a więc także niepełnoletni (za zgoda rodziców) i mieszkający poza Jelenią Górą. Aktualnie trwa wyłanianie komisji wyborczych, które przejdą przeszkolenie. Na 10 dni przed wyborami zgłaszać będzie można kandydatów. W szkołach i uczelniach wyboru dokonywać będą wszyscy uczniowie (studenci) danej placówki. Dwuletnia kadencja MRM rozpocznie się 1 stycznia 2023 r. Młodzieżowym Komisarzem Wyborczym, który odpowiada za organizacje wyborów, został Rafał Szymański, radny jeleniogórskiej rady miejskiej.

Anna Kolendo z Miejskiej Młodzieżowej Komisji Wyborczej, która jest w kontakcie z placówkami, ocenia, że zainteresowanie wyborami w szkołach jest duże. W spotkaniu konsultacyjnym wzięły udział reprezentacje 12 placówek.

Prezydent miasta Jerzy Łużniak podkreśla, że bardzo zależy mu na wyłonieniu reprezentacji młodzieży.

– W mieście realizujemy wiele przedsięwzięć, które mają w dużym stopniu służyć właśnie młodzieży. Konsultowanie zakresu takich zadań z grupą, której mają służyć pozwala realizować je efektywniej. Taki kłopot napotkaliśmy przy realizacji skateparku, gdzie wprawdzie bazowaliśmy na opiniach najaktywniejszych jeleniogórskich skaterów, ale trudno było zebrać oceny szerszej reprezentacji młodzieży – tłumaczy prezydent. Zapewnia przy tym, że dołoży wszelkich starań, by doprowadzić do realizacji sensownych, służących ogółowi pomysłów zgłaszanych przez młodzieżowych radnych. Choć oczywiście w przypadku pomysłów inwestycyjnych wiele zależeć będzie od kondycji budżetu.

Powstająca Młodzieżowa Rada Miasta jest w Jeleniej Górze właściwie reaktywacją tego organu, bo młodzież miała już swoją radę, która działała do 2014 r. Radę próbowano wskrzesić w ubiegłym roku, bo przeszkodził covid.

Fot. UM JG

4 komentarze

  1. Kierownikiem Rady Seniorów w Jeleniej Górze czyli przy panu prezydencie jest emerytowany oficer komunistycznej służby bezpieczeństwa to tak myślę i ta Rada Młodzieżowa też będzie jak się należy !
    Krótko mówiąc sami swoi – swojaki ! (Taka nasza jeleniogórska specyfika)

  2. PO = donoszenie i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Taka ci w Czerwonej Kotlinie tradycja świecka. Wszędzie gdzie jakiś grosz to czerwona zaraza wiecznie żywa. Aby żyło się lepiej, oczywiście IM czyli rasie czerwonych panów—–ELYCIE.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.