Kończy się X kadencja Senatu RP i IX kadencja Sejmu RP. To dobry moment, żeby sprawdzić, czego dorobili się nasi reprezentanci przez cztery lata zasiadanie w ustawodawczych organach kraju. Jaki majątek ma kolejna nasza reprezentantka sejmowa – Marzena Machałek?

Majątek poseł Machałek w ciągu trzech lat (bo takiego okresu dotyczą oświadczenia majątkowe) wzrósł o mniej więcej 280 tys zł. Generalnie jednak pani poseł należy do uboższych parlamentarzystów. Duża część kwoty o jaką wzrósł majątek Marzeny Machałek to środki ze sprzedaży spadkowego mieszkania po śmierci jej rodziców.

Przypomnijmy – majątek senatora Ślusarza wzrósł w tej kadencji o 100 tys. zł, poseł Czernow o 150 tys. zł, a senatora Mroza o 350 tys. zł.

Kamiennogórsko-jeleniogórska parlamentarzysta reprezentująca Prawo i Sprawiedliwość jest sejmową weteranką. W izbie niższej zasiada już piątą kadencję z rzędu. Pochodzi z Wrocławia, ma 63 lata. Jest filolożką polską po Uniwersytecie Wrocławskim (1992 r.); ma teżś studia podyplomowe – z nadzoru pedagogicznego w Wałbrzyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w 2005 oraz z organizacji i zarządzania w Gnieźnieńskiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Menedżerskiej „Milenium” w 2006. Pracowała jako nauczycielka w szkole podstawowej. W latach 1998–2002 pełniła funkcję zastępcy burmistrza Kamiennej Góry. W wyborach samorządowych w 2002 bezskutecznie ubiegała się o urząd burmistrza Kamiennej Góry. W 2006 została powołana na stanowisko dolnośląskiego wicekuratora oświaty. W tym samym roku uzyskała mandat radnej sejmiku w wyborach samorządowych, z którego zrezygnowała w kilka dni po złożeniu ślubowania, zastępując w Sejmie V kadencji Jana Zubowskiego (wybranego na prezydenta Głogowa). W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymując 11 109 głosów. W wyborach do Sejmu w 2011 dostała 11 812 głosów. Bezskutecznie kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014. W wyborach w 2015 została ponownie wybrana do Sejmu, otrzymując 14 608 głosów. 10 marca 2017 została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej(obecnie Ministerstwo Edukacji i Nauki). W wyborach parlamentarnych w 2019 uzyskała poselską reelekcję, zdobywając 22 481 głosów.

W oświadczeniach majątkowych poseł Marzeny Machałek nie ma żadnych komplikacji. Na początku kadencji dysponowała oszczędnościami w wysokości 18,6 tys. zł na rachunku oszczędnościowym. Pani poseł z nieruchomości miała tylko mieszkanie o powierzchni 55,08 metrów wycenione wtedy na 300 tys. zł. (na kredyt z hipoteką) i miejsce parkingowe w podziemnym garażu, warte 27 tys. zł. Do tego Toyotę Auris z 2006 r., wartą 14 tys. zł.

Deklarowane wówczas dochody, to poselska dieta – 30 tys. zł oraz wynagrodzenie z MEN – 150,2 tys. zł. Pani poseł wprawdzie informuje o hipotece ciążącej na mieszkaniu, ale „zapomniała” wykazać zobowiązanie pieniężna (no chyba, że krędyt miał poniżej 10 tys. zł)

Po czterech latach zasiadania w sejmie majątek Marzeny Machałek wzrósł dość znacznie. Zgromadzone środki pieniężne w walucie polskiej na rachunku oszczędnościowym wzrosły tylko o 18,7 tys. zł (do kwoty 37,3 tys. zł) i pojawiła się nieduża lokata – 16,8 tys. zł, ale duży kapitał ulokowany został w obligacjach skarbowych – 250 tys. zł. Biuro poseł Marzeny Machałek poinformowało nas, że na zakup obligacji w dużej części (155 tys. zł) parlamentarzystka przeznaczyła pieniądze ze sprzedaży mieszkania – spadku po jej zmarłych rodzicach. Pani poseł zdecydowaną większość swoich środków finansowych ulokowała w obligacjach w ostatnim roku , a więc mniej więcej w tym samym czasie, gdy zrobił tak premier Morawiecki.

Poza tym bez zmian: mieszkanie, którego wartość nie wzrosła (ale już spłacone, bez hipoteki), miejsce parkingowe i – teraz 17 letnia auris – której zdaniem pani poseł wartość wzrosła do 14,3 tys. zł.

Wzrosło uposażenie pani poseł. Dieta i wynagrodzenie poselskie to teraz ponad 45,7 tys. zł. Do tego ministerialna pensja – 153,7 tys. zł.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.