Kończy się X kadencja Senatu RP i IX kadencja Sejmu RP. To dobry moment, żeby sprawdzić, czego dorobili się nasi reprezentanci przez cztery lata zasiadanie w ustawodawczych organach kraju. Jaki majątek ma pierwsza z naszych reprezentantek sejmowych – Zofia Czernow

Majątek poseł Czernow w ciągu trzech lat (bo takiego okresu dotyczą oświadczenia majątkowe) wzrósł o mniej więcej 150 tys zł., wliczając to – oszacowany przez panią poseł – wzrost wartości nieruchomości.

Przypomnijmy – majątek senatora Ślusarza wzrósł w tej kadencji o 100 tys. zł, a senatora Mroza o 350 tys. zł.

Jeleniogórska parlamentarzysta reprezentująca Platformę Obywatelską w Sejmie zasiada trzecią kadencję z rzędu. Pochodzi z Woli Obszańskiej, ma 73 lata. Ukonczyła Wyższą Szkołę Ekonomiczną we Wrocławiu, studia podyplomowe z europejskiego prawa bankowego w Polskiej Akademii Nauk oraz studia z wykorzystania funduszy z UE w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Na początku lat 90. była wiceprezydentem, a w latach 1994–1998 sprawowała funkcję prezydenta Jeleniej Góry. Wstąpiła do Platformy Obywatelskiej, weszła w skład władz regionalnych tej partii. W 2010 z listy PO ponownie uzyskała mandat radnej, po czym objęła stanowisko wiceprezydenta miasta. Od 2007 szefowała Międzyszkolnemu Klubowi Sportowego „Karkonosze – Sporty Zimowe”, była także prezesem zarządu Jeleniogórskiej Przędzalni Czesankowej „Anilux” i wiceprezesem zarządu głównego Towarzystwa Polska-Finlandia. W 2011 została kandydatką PO do Sejmu w wyborach parlamentarnych w okręgu legnickim. Uzyskała mandat posłanki VII kadencji, otrzymując 7740 głosów. Została przewodniczącą polsko-fińskiej grupy parlamentarnej. W 2015 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję (dostała 10 070 głosów). W Sejmie VIII kadencji została członkinią Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W wyborach w 2019 została wybrana na kolejną kadencję z ramienia Koalicji Obywatelskiej, otrzymując 15 761 głosów. Odznaczona m.in. Orderem Lwa Finlandii I klasy oraz Medalem Pro Patria[11][12]. W 1998[13] i 2010[14] otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.

Oświadczenia majątkowe poseł Zofii Czernow są wyjątkowo proste i klarowne. Na początku kadencji dysponowała oszczędnościami w wysokości 466 tys. zł. W polskich złotych i 1000 dolarów. Pożyczyła też córce 185 tys. zł Jej środki finansowe uzupełniały papiery wartościowe ulokowane w obligacjach skarbowych, funduszach inwestycyjnych i IKE o łącznej wartości 267 tys. zł.

Pani poseł z nieruchomości ma tylko mieszkanie o powierzchni 130 metrów wycenione wtedy na 350 tys. zł. Do tego Toyotę Yaris z 2012 r..

Deklarowane wówczas dochody, to senackie wynagrodzenie i dieta – 154 tys. zł oraz emerytura – 66 tys. zł

Po czterech latach zasiadania w sejmie majątek Zofii Czernow wzrósł – w porównaniu z koleżankami i kolegami z parlamentarnych ław – nieznacznie. Zgromadzone środki pieniężne w walucie polskiej nawet znacząco spadły do 247 tys. zł Przybyło za to zasobów walutowych: pani poseł dokupiła dolarów do kwoty 3000 i aż 62 tys. euro. Czyżby to był efekt realnej oceny stanu polskiej gospodarki? Pani poseł wspomogła jeszcze syna pożyczką w kwocie 199 tys. zł. Znacząco – prawie o 100 proc. wzrosły środki ulokowane w papierach wartościowych. Aktualnie to aż 471 tys. zł.

Wzrosła wartość mieszkania pani poseł, do 400 tys. zł. Bez zmian we flocie samochodowej, pani poseł nadal jeździ, teraz już 11 letnią, yariską.

Dość wyraźnie wzrosło uposażenie pani poseł. Dieta i wynagrodzenie poselskie to teraz ponad 230 tys. zł. Do tego emerytura – 78 tys. zł.

Fot. FB posła Piotra Borysa

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.