Kiedy nam wypłacą dodatek osłonowy? – pyta nasza czytelniczka. „W połowie stycznia złożyłam  wniosek– precyzuje. I choć minęła połowa marca, nadal nie otrzymała potwierdzenia, że urząd wypłaci jej świadczenie, chociaż… – …wypłaty mają być zrealizowane już za dwa tygodnie – martwi się. Skontaktowaliśmy się z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim i wiemy, od kiedy będą wypłacane dodatki.

Niepokój czytelniczki był uzasadniony, gdyż atmosferę wokół tego świadczenia podgrzał jeszcze dziennik „Fakt”, informując, że urzędy wojewódzkie wciąż nie otrzymały pieniędzy na wypłaty.

Po odpowiedzi DUW możemy uspokoić czytelniczkę. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, pierwsza pula świadczeń zostanie wypłacona w terminie do 31 marca wszystkim tym, którzy spełniają kryteria.

Wyjaśnienie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w sprawie dodatków osłonowych

Do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęła decyzja Ministra Finansów dotycząca przyznania dla województwa dolnośląskiego dotacji na wypłaty dodatków osłonowych we wnioskowanej przez gminy kwocie. Zgodnie z informacją otrzymaną z Ministerstwa Finansów, dotacja na powyższy cel zostanie przekazana do budżetu wojewody, a następnie do 169 dolnośląskich gmin w terminie umożliwiającym wypłaty dodatków osłonowych do 31 marca br.– czytamy w wyjaśnieniu przesłanym przez Biuro prasowe DUW.

Czym jest dodatek osłonowy?

To jeden z elementów tarczy inflacyjnej, który ma zrekompensować Polakom szybko rosnące koszty ogrzewania i energii. Zgodnie z regulacjami, dopłata przysługuje tylko gospodarstwom domowym, w których

– dochód na osobę nie przekracza 1500 zł w skali miesiąca,

– próg finansowy dla gospodarstw jednoosobowych wynosi 2100 zł.

Czas na złożenie wniosku upłynie 31 października, jednak dokumenty przesłane do 31 stycznia kwalifikują się do pierwszej z wypłat, która nastąpi najpóźniej 31 marca (druga, równa rata zostanie przekazana do 2 grudnia tego roku). Kwoty świadczenia wynoszą kolejno:

– 400 zł dla gospodarstwa domowego jednoosobowego;
– 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
– 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
– 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

W przypadku ogrzewania mieszkania lub domu paliwem stałym, kwoty te będą podwyższone, o czym mówiła w Polskim Radiu minister rodziny Marlena Maląg.

Ze względu na to, że osoby, które ogrzewają się paliwem stałym, nie mogą liczyć na obniżenie kosztów tego paliwa, wprowadzamy podwyższenie tego dodatku osłonowego. Osoba w gospodarstwie jednoosobowym będzie mogła uzyskać dodatek w wysokości 500 zł, natomiast najwyższe dofinansowanie, czyli dla gospodarstwa co najmniej sześcioosobowego, wyniesie 1437,5 zł – wyjaśniła.

W przypadku przekroczenia progów dochodowych zastosowana zostanie zasada „złotówka za złotówkę”, czyli obniżenie świadczenia o wartość, która została przekroczona. Najniższa kwota wypłaty wyniesie 20 zł.

FOT.News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.