– Świetna sprawa – ocenił mieszkaniec przechadzający się po parku z psem, przy tabliczce z prezentacją pomysłu. Uważa tak najwyraźniej więcej osób, bo zainteresowanie ideą sadzenia drzew w wytycznym miejscu parku na Wzgórzu Kościuszki okazało się naprawdę spore. Przypomnijmy, iż został wyznaczony teren, na którym jeleniogórzanie mogą sadzić (choć nie osobiście) drzewa z powodu szczególnego wydarzenia w swoim życiu – ślubu, urodzenia dziecka, czy innej pięknej okoliczności. Teren jest przewidziany dla gatunku drzewa „czereśnia ptasia”. Wstępnie przygotowano 120 sadzonek, a po kilkunastu dniach zgłosiło się 68 osób. Wykonano już fizycznie 47 nasadzeń. „Właściciele drzew” będą zapewne dbali o to, żeby ich drzewo rosło bez problemów, więc można się spodziewać, że nawet w okresach zapowiadanej suszy tym drzewom nie grozi uschnięcie.

Jak posadzić swoje drzewko? Oprócz zlecenia posadzenia drzewa, należy podać z jakiej okazji ma zostać wykonane nasadzenie. Poza danymi do kontaktu (e-mail oraz ewentualnie numer telefonu), nie potrzeba podawać żadnych innych informacji.
Takie zgłoszenie jest rejestrowane w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jelenia Góra w specjalnym tabelarycznym rejestrze. Drzewo otrzymuje w ten sposób kolejny numer. Rejestr prowadzony będzie tylko w celu identyfikacji drzew w przyszłości i nie będzie udostępniany osobom trzecim.
Pracownik Wydziału Ochrony Środowiska przekazuje do MPGK zlecenie posadzenia drzewa o określonym, kolejnym numerze, a następnie MPGK dokonuje posadzenia drzewa na polanie, oznaczając sadzonkę w terenie przyznanym jej numerem. Na końcu mieszkaniec otrzymuje na wskazany przez niego e-mail krótką informację, kiedy zostało posadzone drzewo, jakiego gatunku oraz jakim jest oznaczone numerem. Umożliwi to mieszkańcom sprawdzenie w terenie zgłoszonych przez nich, wykonanych nasadzeń.
Z uwagi na to, że akcja ma charakter pilotażowy, a do posadzenia przygotowano wstępnie 120 sztuk sadzonek drzew, jeden zgłaszający może zlecić posadzenie jednej sztuki drzewa.
 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.