W niedzielę o północy zakończyło się głosowania na „Człowieka Roku” Nowin Jeleniogórskich. Do finału zakwalifikowało się pięciu kandydatów z największym poparciem wśród czytelników. Są to, w kolejności zgłoszeń: Zyta Bałazy, Kamil Gabriel Janic, Jolanta Paszowska, Tomasz Janczak oraz Barbara Ciechanowicz.

Finaliści „zabierają” ze sobą uzbierane poparcie. Można będzie na nich głosować do 25 lutego do godziny 15.00

Siła oddanego głosu przy pomocy kuponu będzie warta 2 punkty, a za jeden sms przyznawany będzie 1 pkt. Sms-y wysyłamy na numer 7148. Koszt jednego sms to 1,23 brutto. W treści sms wpisujemy prefiks (CZR.) oraz numer kandydata. np. CZR.44

Człowiekiem Roku zostanie ta osoba, która zdobędzie najwięcej punktów w głosowaniu czytelników oraz Kapituły Wyborów Człowieka Roku. Za pierwsze miejsce w głosowaniu czytelników kandydat zdobywa 5 punktów, za drugie – 4 punkty, trzecie – 3 punkty, czwarte – 2 punkty oraz piąte – jeden punkt.

Kapituła, w skład której wchodzą laureaci wyborów z poprzednich lat, prezes Fundacji Nowiny Jeleniogórskie oraz redaktor naczelny NJ – przeprowadzi oddzielne głosowanie. Jego zwycięzca otrzymuje adekwatnie 5 punktów, kandydat z drugiego miejsca 4 punkty etc. Zwyczajem się już stało, że redaktor naczelny oddaje swój głos na kandydata, który zwyciężył w głosowaniu czytelników.

Suma punktów daje zwycięzcę wyborów. Przy równej ilości puktów – decyduje głos redaktora naczelnego, który kieruje się wskazaniami czytelników.

Pracujemy nad tym, aby zorganizować uroczyste rozstrzygnięcie wyborów, podczas którego wręczymy również nagrody za ubiegły rok.

Przypominamy sylwetki finalistów:

Zyta Bałazy – sms na numer 7148 o treści CZR.4

Wieloletnia nadleśniczy Szklarskiej Poręby, zasłużona w odbudowie lasów izerskich i karkonoskich. Mieszkanka Piechowic. Choć jest już na emeryturze, prowadzi wciąż aktywne życie. W 2021 zaangażowała się w dyskusję na temat zasadności aneksji części obszaru Nadleśnictwa Szklarska Poręba przez Karkonoski Parki Narodowy. Cieszy się ogromnym autorytetem nie tylko wśród leśników. Jej wiedza, fachowość i najwyższe standardy moralne budzą szacunek także u tych, którzy mają zupełnie inne poglądy na zagospodarowanie lasów.

Kamil Gabriel Janicsms na numer 7148 o treści CZR.8

Zabobrzanin, działacz społeczny i polityczny. Parlamentarzysta Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej IV kadencji w Senacie RP, jako jedyny z Jeleniej Góry i jako jeden z niewielu w regionie Dolnego Śląska. Współautor i sprawozdawca dwóch uchwał w tymże Parlamencie – o reformie działalności samorządów „Trójka samorządowa” oraz „Młoda Polska Przedsiębiorcza”– o inicjatywie lekcji z przedsiębiorcami w szkołach średnich – na wzór niemiecki.

Współzałożyciel stowarzyszenia „Przyszłość Karkonoszy”, inicjator licznych akcji w Jeleniej Górze, takich jak: #StopGloryfikacjiUPA czy #PosprzątajmyOkolice. Aktywny wnioskodawca reaktywacji organu Młodzieżowej Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. Redaktor portalu „Gazeta Kongresy”. Prezes okręgu Młodych dla Wolności. Zwolennik pracy u podstaw i partycypacji młodych ludzi (i ich głosu) w sprawach dotyczących nas wszystkich.

Jolanta Paszowska – sms na numer 7148 o treści CZR.10

„Kobieta o wielkim sercu i wrażliwości na drugiego człowieka. Dyrektor I LO w Jeleniej Górze. Swoim działaniem udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Z wielkim zaangażowaniem i determinacją wywalczyła możliwość egzaminu maturalnego w Szpitalu – Przylądku Nadziei we Wrocławiu dla swojego ucznia (a dziś dzięki niej studenta), który choruje na białaczkę.

Od 2005r. nauczyciel w I LO w Jeleniej Górze. Osoba zaangażowana w różne działania dla dobra i rozwoju uczniów. Od 2006r. opiekun współpracy partnerskiej ze szkołą w Heidelbergu, oraz realizator programu certyfikatów językowych dla młodzieży „Partnerzy przyszłości” tworząca sieć szkół na całym świecie. Od 2014 wicedyrektor w I LO, a dziś szanowany i lubiany Dyrektor tej szkoły. Nauczyciel z zamiłowania, który zawsze znajdzie czas i sposób by pomóc innym. Jej motto : „Kochajmy się – dbajmy o ludzi i świat”.

Tomasz Janczak – sms na numer 7148 o treści CZR.11

Zgłoszenia dokonał Adam Smoliński, sekretarz Zarządu PSL w Jeleniej Górze

„Pan Tomasz już prawie 7 lat prowadzi, jako dyrektor, Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze, która – naszym zdaniem – stała się najpiękniejszą wizytówką kulturotwórczą naszego miasta i regionu. Jej bogaty i różnorodny program budzi ogólny szacunek i uznanie. Wielka w tym zasługa wszystkich artystów i wykonawców placówki, ale przede wszystkim samego Pana Dyrektora, który mądrze i z wysokim znawstwem kieruje całym zespołem. Sam również prezentuje się jako świetny tenor, a więc kompetencje i talent! To prawdziwa i wielka „wartość dodana” dla naszego miasta. Ludowcy jeleniogórscy, zgłaszając pana Tomasza do plebiscytu, wyrażają jemu i całej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze podziękowania za wszystko dobro i piękno, które dzięki nim spłynęło na jeleniogórską społeczność w tym ciężkim i smutnym roku 2021”.

Barbara Ciechanowicz – sms na numer 7148 o treści CZR.16

„Zwana popularnie „Naszą Baśką” jest tą, która od lat szefuje grupie śpiewaczej „Wojcieszowianki”. W rodzinnym Wojcieszowie od la wzbogaca życie kulturalne. W minionym roku zorganizowała eksperymentalne wystąpienie „Wojcieszowianek” w jeleniogórskiej filharmonii z repertuarem operowym. Jej oddanie sprawie i gotowość niesienia wszelkiej pomocy znane są współmieszkańcom. Doprowadziła do uszycia nowych strojów członkiń grupy inspirowanych tradycjami górnictwa złotonośnej krainy. Poziomkowe peleryny innego kompletu stały się ich znakiem rozpoznawczym podczas corocznych zjazdów biesiadnych zespołów Podsudecia. Jej oddanie kulturze i patriotyzm są powszechnie znane i podziane przez miejscowych i turystów odwiedzających bogatą w atrakcje miejscowość w Górach Kaczawskich”.

Człowiek Roku to w tej chwili najbardziej prestiżowe wyróżnienie w naszym regionie, mające najbogatszą historię i wspaniałych laureatów. Przypomnijmy, że w poprzednich latach Kryształ Górski trafił do rąk Stanisława Dziedzica, wcześniej naszymi laureatami byli m. in. Rafał Fronia, Kazimierz Pichlak, ksiądz Kubek, Zuzanna Dziedzic, Julian Gozdowski czy Dariusz Miliński.

Andrzej Buda

4 komentarze

 1. Jestem mieszkańcem Szklarskiej Poręby ale jakoś nie kojarzę by p. Cybulska czymś się zasłużyła dla miasta. Jedno co to otrzymała pracę po układach,bo popiera burmistrza

  • Sylwia Cybulska Odpowiedź

   Do Zuza ,Pani Cybulska nie zgłaszała swojej kandydatury i nie wiem ,kto też to zrobił.
   Nie czuję się zasłużona dla miasta .
   Prowadzę stronę fb. dotyczącą historii domów w Szklarskiej Porębie,
   do której serdecznie zapraszam 🙂 Odkrywam nieznane karty przeszłości Schreiberhau.
   Pracę otrzymałam ze względu na swoją wiedzę i umiejętności ,płace w sektorze kultury są niskie ale ludzie z pasją mimo wszystko się w niej spełniają .
   Jestem radną i staram się każdy monit mieszkańców rozpatrywać, przyziemne ale dokuczliwe problemy w Naszym mieście są na bieżąco zgłaszane i na miarę możliwości rozwiązywane. Nie czuję się przy tym „bohaterką’,
   którą należy wyróżniać.
   Życzę wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku 2022 Wszystkim Mieszkańcom Szklarskiej Poręby oraz czytelnikom Nowin Jeleniogórskich 🙂

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.