Budynek przy ulicy Długiej 4/5 w Jeleniej Górze, w którym teraz mieści się Dom Handlowy, może stać się miejscem, do którego będą ciągnąć mieszkańcy i turyści. Są plany, by zagospodarować go na centrum wystawiennicze, z multimedialnymi, aktywnymi ekspozycjami. Padła także propozycja, że mogłaby się tu przenieść spod arkad na placu Ratuszowym Galeria BWA.

Pomysł przeprowadzki BWA pojawił się podczas obrad Komisji Kultury jeleniogórskiej rady miejskiej. – Bez żadnych konkretów – podkreśla Sylwia Rehlis, naczelnik Wydziału Kultury jeleniogórskiego magistratu. -Mówiliśmy, że dobrze byłoby, gdyby udało się cały budynek przeznaczyć na podobne cele. Jedna wystawa przyciągałaby zwiedzających na kolejne ekspozycje – wyjaśnia. Takie rozwiązanie daje wspólne możliwości promocji, jeden bilet itp.

Handel w dużym budynku przy ulicy Długiej lada chwila się skończy i całkowicie zmieni się funkcja pomieszczeń. Już wiadomo, że na parterze znajdzie SOWA, czyli Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności pod patronatem Centrum Nauki Kopernik. Jest także gotowa koncepcja zagospodarowania drugiego piętra. – Mamy chętnych na urządzenie tu interaktywnej ekspozycji związanej ze sztuką – mówi Sylwia Rehlis. Byłoby to ciekawe dla dorosłych i dla dzieci. Ekspozycja będzie otwarta jeszcze w tym roku. Podobnie jak SOWA

– Padła luźna propozycja ze strony samorządu, wskazująca, że dodanie do tych miejsc galerii BWA, byłoby naturalne i dawało szansę na stworzenie ciekawej propozycji dla mieszkańców i turystów – mówi Gabriela Zawiła, przewodnicząca Komisji Kultury. Pomysł jest jeszcze wprawdzie w powijakach, ale Luiza Laskowska, szefowa galerii BWA , przyznaje, że aby przeprowadzka doszła do skutku, muszą być spełnione liczne warunki. – Można w tym miejscu zaaranżować nowocześnie przestrzeń wystawienniczą – mówi o Domu Handlowym przy ul. Długiej. Ale będzie to z pewnością kosztowne, bo warto pokusić się o najlepsze rozwiązania, by stworzyć galerię na miarę XXI wieku, o co będzie musiał zadbać organizator.

Dom Handlowy

W Kaufhaus Hava (Dom Handlowy Hava) w Jeleniej Górze handel prowadzono tylko na parterze. Wyżej były biura i mieszkania komunalne. Jeleniogórzanom obiekt znany jest jako „Dom Dziecka”, bowiem WPHW, które tu miało swoje sklepy, utworzyło z nich centrum sprzedaży odzieży i rzeczy dla dzieci. W 1993 roku w wyniku konkursu ogłoszonego przez ówczesny zarząd miasta, wyłoniono projektantów którzy mieli zaprojektować przebudowę budynku w całości przeznaczonego pod handel. W 1997 roku zakończyła się budowa i powstał nowoczesny dom towarowy z windami, schodami ruchomymi i pionem biurowym. Stopniowo wykruszali się najemcy i coraz więcej stoisk stało pustych. A obiekt trzeba było utrzymywać. Obciąża to budżet miasta. W poprzednich latach było kilka prób przystosowania pomieszczeń do innych celów, ale nie udało się nic zrobić. Obecne plany urządzenia tu coś w rodzaju centrum wystawienniczego, nowoczesnego i skierowanego do zwiedzających w różnym wieku, są kolejnym podejściem.

SOWA

Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, czyli w skrócie SOWA powstanie pod patronatem Centrum Nauki Kopernik. Będzie to jedno z zaledwie trzech tego typu miejsc na Dolnym Śląsku. SOWA, to inicjatywa ministra edukacji i nauki. Minister przyznał Centrum Nauki Kopernik dotację celową na uruchomienie lokalnych stref aktywności w latach 2021–2023. Centrum Nauki Kopernik od początku istnienia promuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Stwarzane są tu warunki do odkrywania zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami (wystawy), rozwiązywania zadań konstrukcyjnych i logicznych (majsternia), uczestniczenia w różnych warsztatach i zajęciach opartych na wypracowanych przez nas i sprawdzonych rozwiązaniach edukacyjnych.Inicjatywa SOWA zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych mini centrów nauki w 33 miastach polskich.

3 komentarze

  1. Nie chciałbym być posądzany o hejt, ale trwałym symbolem korupcji władz w naszym mieście jest teren po byłym targowisku przy ulicy Kilińskiego. To, że Dom Handlowy jako taki nie istnieje też ma zalążek w tamtych czasach. Chcąc rozwijać były Dom Handlowy warto zamknąć smutna historię pobliskiego placu i cokolwiek z nim zrobić, lub doprowadzić do chęci zrobienia. Perełką jest też pobliski hotel Hilton, ten jednak już z nami zostanie na kilka kolejnych lat.

  2. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Sam pomysł moim zdaniem jest ŚWIETNY nareszcie coś mądrego BRAWO na pewno się sprawdzi. Moje gratulacje. Natomiast nie zmienia to faktu jakim jest niewątpliwie NIEUDOLNE i skandaliczne zarządzaniem miastem przez ekipę Zofii Czernow z PO i Józefa Kusiaka z SLD te ograniczone osobniki powinni raczej zajmować się pomocą w handlu KALESONAMI ALBO PIEROGAMI co i tak by im bele jak wychodziło. DNO jakich mało, i takie coś miało w swoich rękach NASZE PIĘKNE MIASTO . Powinno się ICH z powodzeniem nazywać GRABARZAMI JELENIEJ GÓRY. Takie piękne miasto ZAMORDOWALI.

  3. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

    Moim skromnym zdaniem Pani Zofia Czernow z PO- po tych swoich ,, ŚWIATŁYCH ” występach i Neo szaleństwem modnego ubierania się w te zielone kozaczki i spodenki w kratkę to by z powodzeniem mogła pracować w CYRKU JAKO KLAUN powinna tylko pomalować sobie ten śliczny nosek na czerwono i mamy gotowego KLAUNA z Czerwonej Kotliny. Myślę, że zrobiła by karierę jako dyżurny KLAUN Jeleniej Góry. A co wy myślicie Moi Drodzy. Za pełne jadu i nienawiści komentarze od sympatyków PARTII MIŁOŚCI Pana Donalda Tuska z PO- z góry dziękuję. Lubię czasami poczytać te wasze wściekłe wycie to mi poprawia ciśnienie.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.