Władze kościelne nie wydały odgórnych wytycznych co do procesji w Boże Ciało. Każdy z biskupów decyduje o tym samodzielnie.

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto kościelne obchodzone 60 dni po Wielkanocy. W 2021 roku wypada ono 3 czerwca. W Polsce parafie organizują tego dnia procesje. Zaznaczmy, że wierni nie mają obowiązku wzięcia w nich udziału, ale obowiązkowe jest uczestnictwo w mszy świętej. W tym roku – z powodu pandemii koronawirusa – wiele procesji ma być skromniejszych, a wierni mają maszerować w pobliżu swego kościoła, a nie jak bywało to wcześniej – wieloma ulicami. Zaznaczmy jednak, że episkopat nie wydał w tej sprawie odgórnego zarządzenia i każdy z biskupów sam decyduje o logistyce wydarzenia.

W Jeleniej Górze pocesje do „czterech ołtarzy” odbęda się. W kościele garnizonowym po mszy o godz, 10.00 – na terenie wokół świątyni. Na Zabobrzu procesja przejdzie trasą: Moniuszki, Kolberga, Karłowicza i Moniuszki.

Z kolei w Radomiu biskup Marek Solarczyk ogłosił, że procesje mają być organizowane na terenach przykościelnych. Jeżeli jednak, z jakichś przyczyn ma się stać inaczej i wierni mają wyjść poza ten teren, to wówczas potrzebna jest na to zgoda władz i służb sanitarnych. „W trosce o owocne przeżycie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa proszę, aby duszpasterze dołożyli wszelkich starań o dobre przygotowanie obrzędów liturgicznych i godny przebieg procesji eucharystycznej.” – zaapelował biskup w wydanym komunikacie i przypomniał, że wierni podczas procesji mają zachować od siebie przynajmniej 1,5-metrowy odstęp. We wnętrzu kościołów wszyscy uczestnicy mszy mają mieć maseczki na twarzach, obowiązuje też dezynfekcja rąk.

Sekretarz Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie ks. Adam Polak poinformował, że procesje mają się odbywać na terenach kościołów i tam mają zostać zorganizowane ołtarze, przy których podczas marszu zatrzymują się wierni. Dodał, że wszystko musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi. W Warszawie nie będzie w tym roku wielkiej, centralnej procesji. „Mogą się odbyć w parafiach archidiecezji warszawskiej według roztropnej decyzji księdza proboszcza, z zachowaniem aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 6 maja 2021 r.” – napisano w komunikacie Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Archidiecezji Warszawskiej.

Taka procesja za to odbędzie się w Poznaniu. Informuje o tym parafia p.w. Bożego Ciała. Mszę poprzedzającą marsz odprawi arcybiskup Stanisław Gądecki. Parafia zapewnia, że wydarzenie odbędzie się z uwzględnieniem rozporządzeń władz państwowych i sanitarnych. „Procesja przejdzie ulicami: Krakowską, Garbary, Chwaliszewo, Ostrów Tumski. Przy ostatnim ołtarzu na placu przed Katedrą ks. Arcybiskup wygłosi Słowo Boże i po błogosławieństwie przedstawi nowo wyświęconych kapłanów.” – czytamy w opublikowanej informacji. W latach poprzednich w wielu polskich miastach tego dnia, popołudniami, były organizowane koncerty religijne. W tym roku nie wszystkie się odbędą i np. w Lublinie nie będzie tradycyjnego już Koncertu Chwały. Takie wydarzenie będzie jednak w Chełmie, gdzie w amfiteatrze w Kumowej Dolinie zaplanowano koncert „Napełnieni mocą”. „Wydarzenie będzie zorganizowane zgodnie z aktualnymi przepisami epidemiologicznymi. Wstęp jest wolny.” –  komunikuje kuria metropolitalna w Lublinie.

News4Media Fot.: Istock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.