Otwarte granice oraz zakupy na całym świecie dają ogromne możliwości. Jednak by w pełni móc korzystać z uroków potrzeba posiadać gotówkę w innej walucie lub konto, z którego łatwo będzie korzystać i płacić innymi środkami niż polskie złotówki. W tym celu warto założyć dostosowany rachunek w banku, obsługujący wszystkie transakcje wychodzące poza Polskę i nie ograniczający potencjału klienta.

Czym jest konto walutowe i czy warto je założyć?

Konto walutowe to założony rachunek bankowy w innej walucie, służący do gromadzenia pieniędzy, który jest połączony z osobistym kontem głównym (złotówkowym). Może służyć do wykonywania wielu transakcji, bez ciągłego przewalutowania, jak płacenie za rachunki lub zakupy, a także do przelewania środków takich jak wynagrodzenia za pracę, jeśli ktoś wyjeżdża. Obsługuje również kartę płatniczą, co dodatkowo ułatwia wszelkie obroty pieniędzmi. Rachunek ten warto założyć w szczególności dla osób stale lub czasowo przebywających za granicą, planujących wakacje, dokonujących licznych transakcji w innych walutach, prowadzących biznesy lub pobierających świadczenia, czy też mających przychody z krajów europejskich lub poza UE, a także płacących kredyty w walcie obcej. Konta walutowe są w ofercie praktycznie każdego banku, dlatego można zorientować się, czy instytucja, w której już posiada się konto, nie będzie miała odpowiedniej propozycji.

Gdzie uzyskać potrzebne informacje o kontach?

Utworzenie nowego konta walutowego w natłoku wielu ofert może sprawiać problemy, dlatego też warto przeanalizować różne strony, na których są dostępne, ponieważ można znaleźć ciekawe propozycje nisko kosztowych, a nawet bezpłatnych kont. Warto sugerować się rankingami takimi jak na stronie Money24, dostępnymi pod linkiem https://money24.pl/ranking-kont-walutowych/, lub poczytać dyskusje na forum i opinie na portalach zajmujących się tą formą usług. Dodatkowo można fizycznie odwiedzić placówki bankowe lub poprosić o kontakt przedstawiciela, a także wspomóc się wyrobionym zdaniem rodziny i przyjaciół. Po wstępnym zdecydowaniu się na konkretne konto można pobrać dokładne opisy warunków dotyczących jego otwarcia (np. koszty przelewów, wpłat, wypłat, wymagane przychody, płatności dotyczące karty do tego konta, możliwości zamknięcia lub przewalutowania itd.).

Kto może otworzyć konto walutowe i na jakie warunki powinien zwrócić uwagę?

Założenie kont walutowego nie jest trudne i wymaga praktycznie takich samych danych jak zwykły rachunek bankowy. Jedyną opcją ponadto jest posiadanie go również w złotówkach (w tym samym banku), jednak często banki dają możliwość założenia obu w pakiecie. Przy wyborze należy w szczególności zwrócić uwagę na kryteria takie jak prowizja za prowadzenie konta, za przelewy, wysokość spreadu, warunki dotyczące waluty, bankomatów i karty płatniczej, długość czasu oczekiwania na przelew, możliwość skorzystania z kantoru bankowego itd. W tym wypadku najlepiej jest przeanalizować tabele opłat oraz regulamin. Utworzenie rachunku może nastąpić poprzez platformę internetową lub wizytę w oddziale wybranego banku.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.