10 listopada o godzinie 12:00 kapitan Zbigniew Nowina Boznański otrzymał tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Zbigniew Boznański, jego nieżyjąca babka; mama oraz brat decyzją Instytutu Yad Vashem z dnia 11.05.2022 r. otrzymali odznaczenie SPRAWIEDLIWI WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA za uratowanie w czasie wojny dr. Wiktora Haas. Odznaczenie wręczył dr Yakov Livne, Ambasador Izraela w Polsce. W uroczystości brali udział: najbliższa rodzina, rodziną uratowanego doktora ,przyjaciele, władze miasta oraz parlamentarzyści.

Jak stwierdził prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak: nie ma większej odwagi, niż narażenie nie tylko swojego życia, ale też życia całej swojej rodziny, by ratować obcego człowieka. Trudno pojąć, jak wielką odwagę ma matka, która decyduje się narazić życie swojego dziecka, by dać szansę życia obcemu człowiekowi.

A Polacy pod hitlerowską okupacją nie mogli mieć żadnych złudzeń – ratowanie Żyda było zbrodnią, za którą groziła tylko jedna kara – śmierć wszystkich członków rodziny. Nie było co do tego żadnej wątpliwości. I nie było żadnej innej kary. Wykonania wyroku nikt nie odwlekał, niepotrzebny był sądowy proces – to wszystko było przerażająco oczywiste.

Dlatego decyzja rodziny Boznańskich, a przede wszystkim świadoma decyzja Mirosławy Boznańskiej i jej matki, Ewy Jakimiec była heroiczna. Obie kobiety były matkami i wiedziały, że dzieci – Tadeusz i Zbigniew też nie przeżyją, gdyby zdarzyła się wpadka.

Dwa i pół roku to niemalże tysiąc dni, a w każdej chwili każdego dnia i o każdej porze mogło się zdarzyć, że schronienie Żyda w domu wyjdzie na jaw.

Przeżyli wszyscy – ukrywający i ukrywający się. I nie zapomnieli o sobie przez następne dziesiątki lat. Chociaż nie ma już wśród żywych głównych bohaterów tej historii, świadectwo prawdzie dają ich dzieci, z jednej i z drugiej strony. Serdeczny kontakt pozwolił na zwieńczenie tej opowieści o wielkim, choć cichym bohaterstwie, a przede wszystkim o życiu, które zostało darowane.”

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.