Trwa finałowy etap tegorocznego plebiscytu na najpopularniejszego artystę regionu, którego stawką jest Wytrych do Serc Publiczności 2021. Głosami Czytelników NJ do tej wyjątkowej nagrody nominowani zostali: Małgorzata Osiej-Gadzina, Grzegorz Nowicki, Roman Samostrokov, Honorata Magdeczko-Capote i Kazimierz Pichlak. Finałowe głosowanie trwa do 25 października.

Laureatem Wytrycha 2021 zostanie zdobywca największej ilości punktów uzyskanych w głosowaniu kuponowym i smsowym. Decydująca jest łączna ilość punktów zdobytych w obu etapach głosowania. W trwającym od 27 września, drugim etapie plebiscytu liczą się już jednak tylko głosy oddane na artystów wybranych z piątki finalistów nominowanych do nagrody. Gorąco zachęcamy do typowania swoich ulubionych artystów, postaci niezwykle wartościowych dla naszego regionu, zasługujących na szczególne wyróżnienie. Aby ułatwić wybór, prezentujemy obok sylwetki twórców walczących o znaczący tytuł i bezcenne trofeum.

Jak głosować?

Na wszystkich zgłoszonych kandydatów głosować można na dwa sposoby: na oryginalnych kuponach, które zamieszczamy w kolejnych wydaniach Nowin Jeleniogórskich, oraz SMS-ami. Każdy głos oddany za pomocą oryginalnego kuponu wyciętego z egzemplarza Nowin Jeleniogórskich oznacza 2 punkty, a głos oddany SMS-em – 1 punkt.

Wypełnione kupony wycięte z Nowin Jeleniogórskich dostarczać można osobiście lub przesyłać pocztą do siedziby redakcji NJ i Fundacji Nowin Jeleniogórskich (ul. M.Skodowskiej-Curie 13, 58-500 Jelenia Góra) Uwaga! Liczy się data wpłynięcia kuponów do organizatora plebiscytu!

Aby zagłosować elektronicznie, należy wysłać SMS na numer 71601. W treści wpisać słowo: wytrych oraz numer przypisany kandydatowi. Uwaga! Między słowem „wytrych” i numerem kandydata wpisać należy kropkę. Przykładowy SMS to wytrych.X(w miejsce X należy wpisać cyfrę), np. wytrych.44 (wielkość liter nie ma znaczenia). Koszt wysłania jednego sms-a to 1,23 zł(z VAT).

Na ulubionych artystów warto głosować nie tylko w uznaniu ich dorobku, ale również dlatego, że zwyczajowo wśród głosujących rozlosujemy zestaw zaproszeń na Galę Srebrnych Kluczyków, jeśli tylko będziemy mogli ją zorganizować (na co wpływa mają konsekwencje trwającej pandemii). Dlatego na kuponie plebiscytowym warto podać numer swojego telefonu, który jest niezbędnym warunkiem udziału w losowaniu zaproszeń na jedyne w swoim rodzaju spotkanie środowiska kulturalnego regionu.

Dla kogo Srebrne Kluczyki 2021?

Wytrych do Serc Publiczności jest szczególnym trofeum wśród zestawu dorocznych nagród kulturalnych Nowin Jeleniogórskich. O tym kto go otrzymuje decyduje wyłącznie głosowanie publiczności. O tym, kto otrzyma Srebrne Kluczyki 2021, zdecyduje Kapituła nagrody. Kapituła przyzna Srebrne Kluczyki za dokonania sezonu artystycznego 2020/2021 w następujących kategoriach: najlepszy spektakl teatralny scen jeleniogórskich (pod uwagę bierzemy wszystkie premiery od września 2020 do końca sierpnia 2021 roku), najlepsza kreacja aktorska, sztuki wizualne, muzyka, literatura, zjawisko kulturotwórcze oraz wydarzenie sezonu. Specjalną Nagrodę – Złoty Kluczyk 2021 – przyzna Fundacja Nowin Jeleniogórskich za wydarzenie, inicjatywę, działalność wkraczającą poza ramy jednego sezonu artystycznego i zasługującą na wyróżnienie szczególne.

Uwaga! Czytelnicy Nowin Jeleniogórskich mieli możliwość zgłoszenia kandydatur do Srebrnych Kluczyków i Złotego Kluczyka 2021. Wszystkie prawidłowo zgłoszone we właściwym czasie kandydatury zostaną przedstawione Kapitule Srebrnych Kluczyków, która decydować będzie o przyznaniu nagród.

Zapraszamy do współdecydowania o tym, kto otrzyma tegoroczne nagrody kulturalne NJ! O wydarzeniach, jakie uświetnić mogą uroczystość wręczenia nagród, informować będziemy w kolejnych wydaniach Nowin Jeleniogórskich oraz na portalu internetowym www.nj24.pl.

Daniel Antosik

NOMINOWANI DO NAGRODY PUBLICZNOŚCI

Małgorzata Osiej-Gadzina. Aktorka wszechstronna

SMS na numer 71601 o treści: wytrych.1

Małgorzatę Osiej-Gadzinę wyróżnia aktorska wszechstronność. Mimo że jest absolwentką Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu, w swym dorobku ma zarówno role teatralne, jak i filmowe. Sceniczny debiut to rola Ewy w spektaklu „Brudne czyny” na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu, w roku 1989. Zapoczątkował on długą listę kreacji teatralnych – w Ośrodku Teatru Otwartego „Kalambur” we Wrocławiu, w przedstawieniach „Piosenki Trójkąta Bermudzkiego”, „Żegnaj, kruku” czy „Pastorałce”, a także, od 1996 r., na scenie Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze. Tutaj Małgorzata Osiej-Gadzina grała w takich przedstawieniach, jak „Dziady” w 1998 r. (rola Zosi), „Śluby panieńskie” (Klara), „Elektra” (Chryzotemis) czy „Mistrz i Małgorzata”, gdzie wykreowała tytułową postać Małgorzaty.

Aktorka ma w swym dorobku także role filmowe w znanych produkcjach: grała w „Ciszy”, „Pierwszej miłości”, „Maratonie tańca”, „Afonii i pszczołach”, „Farbie”, a także w serialach – „Fali zbrodni”, „Głębokiej wodzie” i „Świecie według Kiepskich”.

Małgorzata Osiej-Gadzina to także edukatorka teatralna, prowadząca zajęcia z dziecięcymi i młodzieżowymi grupami teatralnymi – „Tratwą Teatralną” w Domu Kultury „Przystań Twórcza” w Jeleniej Górze oraz dziecięcym teatrzykiem muzycznym „Grajkobajka” w jeleniogórskiej Szkole Muzycznej. W 2012 r. przygotowywała młodzież do udziału w projekcie teatralnym „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, a rok później zrealizowała z młodymi aktorami przedstawienie „Dramaty księżniczek”, pokazywane na scenach w Jeleniej Górze i Kowarach.

Grzegorz Nowicki. Literat czarujący słowami
SMS na numer 71601 o treści: wytrych.2

Swoją twórczość literacką traktuje wciąż z wielką skromnością, choć od pewnego czasu przynosi mu ona poważne splendory. W środowisku lokalnym znany jest przede wszystkim jako antykwariusz. Przez wiele lat w jego jeleniogórskim Antykwariacie Pod Arkadami odbywały się spotkania promujące regionalne wydawnictwa, a także prezentacje twórczości artystów z naszego regionu, które organizował ze swoją żoną Beatą. Od kilku lat jeszcze mocniej i dosłowniej wpisuje się w życie kulturalne regionu, publikując w sieci i drukiem swoje opowiadania i wiersze. Pisać zaczął za namową żony, która, słuchając jego opowieści o pięknych, unikatowych przedmiotach zakupionych do Antyków Pod Arkadami, długo starała się go przekonać, by podzielił się tymi historiami z większym gronem odbiorców. Gdy pojawiły się pierwsze teksty, a w ślad za nimi popłynęły słowa uznania i sympatii ze strony czytelników, stwierdził, że jego pisanie może mieć sens. Grono miłośników jego twórczości zaczęło błyskawicznie rosnąć od czasu, gdy zbiór jego opowiadań „Tak rozmyślał, będąc w drodze” zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Literackim „Z Biblioteki Ducha Gór”, zorganizowanym przez wydawnictwo Ad Rem. Później ukazały się kolejno dwa tomiki wierszy: „Chciałem zostawić ślad na śniegu” i „Wiersze do czytania”. Kolejny był projekt „Noc i Dzień. Słowo i obraz”, w którym wiersze autorstwa Grzegorza Nowickiego dopełniały grafiki prof. Agnieszki Cieślińskiej. Efektem tego spotkania było też ciekawe wydawnictwo, w którym słowa łączą się z obrazem. Podczas pandemii wiersze Nowickiego w ramach projektu „Norwid w domu” czytane były przez aktorów jeleniogórskiego Teatru im. C.K. Norwida.

Ostatnio przebojem lokalnego rynku stała się „Niezwykła przygoda Dzbanka Franka”, czyli bajka nie-bajka autorstwa Grzegorza Nowickiego, przeznaczona dla dzieci i dorosłych. Album miał swoją premierę podczas tegorocznego Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

Roman Samostrokov. Muzyk wypełniony nutami

SMS na numer 71601 o treści: wytrych.3

Nie pytajcie, co mu w duszy gra, jeśli nie chcecie, by zalało was morze muzyki. Znakomity wiolonczelista, kompozytor, aranżer. Urodził się we Lwowie, gdzie kształcił się muzycznie od 6. roku życia. Ukończył też lwowską Akademię Muzyczną im. M. Lysenki. Swoje umiejętności muzyczne doskonalił również w Szwajcarii. Na miejsce do życia i codziennej pracy wybrał jednak Polskę. Od wielu lat związany jest z Jelenią Górą. Przez kilkanaście sezonów był koncertmistrzem i solistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej. Koncertował w wielu krajach Europy i współpracował z licznymi wybitnymi artystami. Jest założycielem i kierownikiem artystycznym orkiestry kameralnej Klassik Modern, z którą realizuje szereg najróżniejszych przedsięwzięć muzycznych. Z równym powodzeniem występuje w dużych salach koncertowych i na estradach kameralnych. Swoje muzyczne dokonania chętnie prezentuje też w sieci, na własnym kanale w serwisie internetowym YouTube.

Mocno angażuje się w interdyscyplinarne przedsięwzięcia artystyczne z udziałem innych twórców związanych z regionem.

Przed kilkoma laty, na podstawie zapisu danych meteorologicznych zebranych podczas obserwacji pogody w Karkonoszach, opracowanego przez klimatologa Józefa Lieberbacha, skomponował „Symfonię pogody” – oryginalne dzieło muzyczne, wykonane później wspólnie z jeleniogórską orkiestrą symfoniczną i niezwykle entuzjastycznie przyjęte przez publiczność. Dzięki współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym, tę niezwykłą muzykę żywiołów udało się także zarejestrować i wydać w formie płytowej.

Roman Samostrokov wziął też na kompozytorski i instrumentalnych warsztat inny nowatorski projekt artystyczny Józefa Liebersbacha, który znalazł klucz do przełożenia głosek tekstu poetyckiego na nuty. Korzystając z owego klucza, napisał muzykę opartą na warstwie brzmieniowej wierszy Cypriana Kamila Norwida oraz Kazimierza Pichlaka. Tak skomponowane muzyczne oblicze poezji zabrzmiało premierowo w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Klassik Modern podczas niecodziennego koncertu w sali widowiskowej Jeleniogórskiego Centrum Kultury.

Honorata Magdeczko-Capote. Z Kluczykami jej do twarzy

SMS na numer 71601 o treści: wytrych.10

A dokładniej – z nagrodą „Srebrnego Kluczyka” w plebiscycie Nowin Jeleniogórskich, którą znana i lubiana jeleniogórska aktorka zdobyła siedmiokrotnie!

Inny znaczący sukces Honoraty Magdeczko-Capote to pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Poezji Śpiewanej, podczas którego rywalizowała z Janem Wołkiem i Elżbietą Adamiak.

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu zajmowała się w swym życiu nie tylko aktorstwem, lecz także reżyserią. Jest też animatorką kultury. Znana jako aktorka-lalkarka w Teatrze Animacji w Jeleniej Górze, współzałożycielka i aktorka Teatru „Maska”, gościnnie występowała też w Teatrze „Cinema” oraz, oczywiście, na scenie Teatru C. K. Norwida w Jeleniej Górze. Kultowym, pamiętanym do dziś spektaklem z udziałem Honoraty Magdeczko-Capote, jest słynna „Ławeczka”.

Wśród reżysersko-aktorskich dokonań Honoraty Magdeczko-Capote zasłynął teatralny cykl edukacyjny dla młodzieży, poświęcony epokom historycznoliterackim: „Rozprawa o średniowieczu”, „Renesans, czyli jak wam się podoba”, „Barock w trampkach”. Pamiętana jest także jako autorka spektakli plenerowych, wystawianych m.in. na Zamku Chojnik czy w Chełmsku Śl. Jeden z nich to „Tkacze” Gerhardta Hauptmanna.

Honorata Magdeczko-Capote ma osobliwe życiowe pasje – mistykę, ezoterykę oraz religie świata. Od dziesięcioleci… wróży, korzystając ze znajomości astrologii, numerologii, eneagramu, chiromancji… Jak sama mówi, umiejętności i wiedza w tych dziedzinach pozwalają jej zbudować wnikliwy portret osobowości poddającej się wróżbie osoby.

Kazimierz Pichlak. Lekarz ciała, lekarz duszy

SMS na numer 71601 treści: wytrych.11

Trudno o barwniejszą jeleniogórską postać niż dr nauk medycznych Kazimierz Pichlak. 46 lat pracy lekarskiej, wybitny specjalista w zakresie chirurgii oraz chirurgii onkologicznej – tak zapamiętany został przez setki, a może tysiące wdzięcznych pacjentów. Jednak jego życie ma również wymiar twórczy, gdyż Kazimierz Pichlak jest także artystą – fotografikiem, pisarzem, poetą.

Fotografuje od lat 80. Wtedy brał udział jako lekarz w wyprawach do tak egzotycznych miejsc, jak Pakistan, Afganistan, Nepal… Na szlaku podróży znalazła się też afrykańska Tanzania. Dokumentowanie sytuacji, wrażeń, ludzi aparatem fotograficznym przerodziło się w pasję, popartą na dodatek wciąż doskonalonym warsztatem fotografika. W rezultacie, podczas licznych wystaw i prelekcji, Kazimierz Pichlak dał się poznać jeleniogórzanom oraz mieszkańcom regionu jako artysta fotografik.

Na tym nie kończą się pasje artystyczne niezwykłego lekarza. Od wielu lat uprawia on sztukę słowa – spod jego pióra wychodzą wzruszające wiersze, dowcipne fraszki oraz pomysłowe limeryki, które wypełniły niejeden tomik. Przypomnijmy tytuły niektórych z nich: „Dedykacje”, „Wierszydełka”, „Powroty”, intrygujący „Zapis Międzyczasu”, „Karawana marzeń”, która zainspirowała zespół „Szyszak” do zaśpiewania niektórych utworów; „Niedorymy, niedotakty” – wydane w pierwszym roku pandemii; miłosny cykl „Dopóki w Tobie jestem”.

Jak sam mówi, dzięki poezji i fotografowaniu wytrzymywał napięcie, stres i niepokój wywoływany pracą lekarza. Dla zrobienia tego jednego jedynego, niepowtarzalnego zdjęcia potrafi wstać bladym świtem. A poezja to dla Kazimierza Pichlaka bardzo poważna… zabawa słowami o inspirującej mocy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.