Do tej pory zasada była taka, że co roku Jelenia Góra zwalniała WCSKJ z podatku od nieruchomości. Miasto wychodziło z założenia, że należy pomagać szpitalowi, w którym leczą się jeleniogórzanie, chociaż placówka podlega pod Dolnośląski Urząd Marszałkowski. W tym roku ma być inaczej.

850 tys. zł na sprzęt medyczny

– Nie zwolnimy z podatku (ok. 600 tys. zł) naszego szpitala, ale za to przekażemy większą kwotę, bo 850 tysięcy złotych na zakup sprzętu, niezbędnego do leczenia przebywających tu pacjentów – wyjaśnia Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Na liście ambulans i stół operacyjny

Jak podał prezydent miasta podczas rozmowy z mieszkańcami na FB, dyrektor WCSKJ Nikolaj Lambrinow sporządził listę  urządzeń, które potrzebne są w szpitalu. Są na niej: łóżko operacyjne, ambulans, zestaw do próby wysiłkowej z bieżnią, 20 łóżek do oddziału chorób płuc, USG anestezjologiczne, łóżko do sali wybudzeń.

Zdaniem prezydenta, ten sprzęt, to będzie konkretna, wymierna pomoc dla szpitala i pacjentów. Jego zdaniem, do tej pory ulga podatkowa „rozchodziła się” w ogólnych kwotach potrzeb dolnośląskiej służby zdrowia. – A skoro pieniądze te pochodzą od mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej, to powinny im służyć najbardziej – wyjaśnia.

Propozycję zmiany w budżecie prezydent przedstawi radnym na najbliższej sesji rady miejskiej.

Pomoc w pandemii

To niejedyna pomoc dla szpitala. Samorząd jeleniogórski wspierał lecznictwo od lat, na różny sposób, w tym finansowanie programów zdrowotnych, ostatnio w okresie epidemii, finansując zakupy urządzeń i sprzętu ochrony osobistej.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.