Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji przeprowadził szeroko zakrojoną kontrolę w placówkach detalicznych (sklepach, restauracjach, hotelach, na stacjach paliw) i stwierdził to, co klienci i tak dobrze wiedzą – niesolidność wobec kupujących w dużej części z nich. To przede wszystkim błędne oznaczenia cen, stwierdzone niemal w co drugim sklepie. Do oszukiwania klientów na szczęście dochodziło znacznie rzadziej. Na długiej liście niesolidnych placówek jest kilkanaście z naszego regionu.

UOKiK sprawdził ponad 1,5 tysiąca placówek. Wnioski są porażające. Bo nieprawidłowości stwierdzono w 780. Urząd uczula, na co powinni zwracać uwagę klienci, bo często przepłacają.

Czytając najnowszy raport Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji można złapać się zarówno za głowę jak i za kieszeń. Eksperci z podlegającej UOKiK Inspekcji Handlowej sprawdzili 1530 różnego rodzaju punktów sprzedaży detalicznej (sklepów, stacji benzynowych, miejsc noclegowych, myjni samochodowych, placówek gastronomicznych i punktów usługowych) i ponad 280 tysięcy różnego rodzaju partii produktów. Kontrolowano m.in. zgodność cen na metkach oraz czy ceny oferowane zgadzają się z naliczanymi przy kasie Stwierdzono aż 816 nieprawidłowości czyli w 53,3 procentach skontrolowanych przypadków. Chodzi o ceny, a konkretnie o ich ekspozycję, dokładne podawanie, zgodność z rachunkiem przy kasie i przeliczanie kwot na gramaturę produktów.

„Przedsiębiorcy pomimo obowiązku najczęściej nie umieszczali cen jednostkowych przy artykułach lub nie eksponowali cen wcale. Zdarzało się, że źle wyliczali ceny jednostkowe, stosowali niewłaściwe zapisy w cennikach np. nieprecyzyjne przedziały ‘od… do…’ i nie informowali o nominalnej ilości podawanych potraw i napojów.” – opisuje wyniki kontroli Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Cena jednostkowa to kwota do zapłacenia za np. kilogram lub litr produktu.

W 1022 sklepach porównano ceny na półkach z obowiązującymi przy kasie. Wyższe rachunki wykryto w 5 proc. kontrolowanych produktów. „Ponadto inspektorzy dokonali zakupu kontrolnego w 1050 punktach, aby sprawdzić, czy rzetelnie obsługują swoich klientów. Przykładowo ocenili, czy przy zakupie ciasta na wagę sprzedawca odlicza wagę opakowania. Wyższa należność była pobierana w 55 miejscach.” – alarmuje UOKiK.

W każdej branży zdarzały się błędy. W sklepach brakowało cen jednostkowych przy produktach. Nie było cenników na parkingach, a stacje benzynowe nieprawidłowo eksponowały swoją ofertę. To wszystko skutkowało 443 decyzjami nakładającymi łączną karę 296 tys. złotych oraz kolejnymi 6 postanowieniami opiewającymi na 57 tys. złotych.

Pocieszające, że większość zastrzeżeń dotyczyła eksponowania cen. To wprawdzie dla klienta uciążliwe i irytujące, ale nie prowadzi wprost do oszustwa przy kasie. Praktyki, które wprost można nazwać nieuczciwymi stwierdzano znacznie rzadziej. Sytuacje, w których cena oferowana przy produkcie nie zgadzała się z kwota naliczana przy kasie dotyczyły tylko 4,8 proc. z 1022 skontrolowanych pod tym kątem placówek;  nieuwzględnianie wagi opakowania przy zakupie ciasta stwierdzono w 55 z 1050 punktów, gdzie dokonano takiego zakupu kontrolowanego.       

UOKiK upublicznił listę placówek, w których wykryto nieprawidłowości. Jest na niej 19 placówek z naszego regionu.

Sklep spożywczo monopolowy  przy ul. Rudawskiej 11 w Karpnikach – brak informacji o cenie jednostkowej.

Sklep wielobranżowy przy ul. Jeleniogórskiej 35 w Mysłakowicach – brak informacji o cenie jednostkowej.

Sklep Zibi przy ul. Jeleniogórskiej 29 w Mysłakowicach – brak informacji o cenie jednostkowej.

Sklep spożywczy przy ul. Jeleniogórskiej 9 w Mysłakowicach – brak informacji o cenie jednostkowej, brak legalizacji wagi.

Sklep spożywczy przy ul. Daszyńskiego 23 w Mysłakowicach – brak informacji o cenie jednostkowej.

Sklep spożywczy przy ul. Daszyńskiego 21 w Mysłakowicach – brak informacji o cenie jednostkowej.

Sklep warzywno-owocowy przy ul Daszyńskiego 11 w Mysłakowicach – brak informacji o cenie jednostkowej.

Sklep spożywczy przy ul. Kolejowej w Janowicach wielkich – brak informacji o cenie jednostkowej, brak legalizacji wagi.

Hotelik Jagna przy ul Odrodzenia 9 w Szklarskiej Porębie – brak cennika oferowanych usług,
brak w pokoju hotelowym katalogu zwierającego ceny oferowanych usług.

Dom wypoczynkowy Beatka przy ul. Budowlanych 6 w Świeradowie – brak w pokoju hotelowym katalogu zwierającego ceny oferowanych usług.

(W czterech obiektach noclegowych nie informowano o możliwości płacenia bonem turystycznym, co jednak nie rodzi konsekwencji prawnych).

Apteka Salve przy ul. ul. Kazimierza Wielkiego 2 w Lubaniu – brak informacji o cenie jednostkowej.

Apteka Primula przy Rynku 3 w Gryfowie – brak informacji o cenie jednostkowej.   

Sklep wiejski przy ul. Karkonoskiej 99 w Łomnicy – niewytarowanie wagi.

Sklep PSS nr 10 przy ul. Spółdzielczej 3 w Lubaniu- brak informacji o cenie jednostkowej.

Sklep zoologiczno-wędkarski przy ul. Zgorzeleckiej 43 w Lubaniu- brak informacji o cenie jednostkowej.

Sklep spożywczo-przemysłowy przy ul. Słowackiego 12 w Zarębie – brak informacji o cenie jednostkowej, brak legalizacji wagi.

Piekarnia – cukiernia przy ul. Jana Pawła II 21 w Kamiennej Górze – brak informacji o cenie jednostkowej.

Sklep Radar przy ul. Wojska Polskiego 6 w Lubawce – brak informacji o cenie jednostkowej, brak legalizacji wagi.

Sklep ogólno-spożywczy przy ul. Wojska Polskiego 6 w Lubawce – brak informacji o cenie jednostkowej,

Nieprawidłowe informacje o cenach

UOKiK przypomina, że każdy konsument ma prawo:

  • Poznać ceny przed zakupem towaru lub skorzystaniem z usługi.
  • Porównać, ile kosztują podobne produkty na podstawie cen jednostkowych (za kilogram lub litr).
  • Znać wielkość zamówionego posiłku, a cena za gramaturę musi być w cenniku.
  • Nabyć produkt taniej, gdy przy kasie jej cena okaże się wyższa, niż informacja umieszczona na półce.
  • Zgłosić się po pomoc do Inspekcji Handlowej lub UOKiK.

MAL, News4Media, fot.: iStock

4 komentarze

  1. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

    Niektórzy milczenie służb w sprawie nieruchomości Adama Glapińskiego łączą z tym, że w NBP pracują osoby związane właśnie ze służbami – rodzinnie lub ze względu na pełnione wcześniej funkcje. Członkiem zarządu banku jest były szef ABW Piotr Pogonowski, była żona koordynatora służb Mariusza Kamińskiego kieruje jednym z departamentów, a ich syn z rekomendacji Adama Glapińskiego dostał ważne stanowisko w Banku Światowym.
    Putinowskie wzorce w mafijnym państwie małego kulawego hitlera Kaczyńskiego.

  2. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

    Pamiętacie słowa Dudy z kampanii o piętnastej i szesnastej emeryturze. „Baju baju dla frajerów”. Okazuje się, że „czternastka” będzie wypłacona tylko raz – w tym roku. Ci którzy te 1022,30 zł otrzymają, deklarują, że wydadzą je na rachunki za czynsz i opłaty. I na leki. Drożyzna wywołana przez mafiozów małego kulawego hitlera kaczyńskiego .

  3. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

    Czy każdy z PiSowskich dygnitarzy musi mieć na wyłączność drogę asfaltową finansowaną ze środków publicznych? Tym razem przez Lasy Państwowe do leśnej ruskiej posiadłości prezesa NBP. Model korupcjogenny z Brzeszcz bardzo zaraźliwy!

  4. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

    TSUE: Polska zapłaci 500 tys. euro za każdy dzień działania kopalni Turów . To zbyt niska kara za trwanie tego truciciela.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.