W Janowicach Wielkich prawie 30 lat. Przedszkole owszem tu mają, ale mieści się na drugim piętrze szkoły podstawowej i nie spełnia żadnych norm.

Ciasne, stare przedszkole

W placówce jest ciasno, a praca tam jest niekomfortowa. Na dodatek przedszkolaki nie mają własnego placu zabaw. Dzielą go z uczniami podstawówki.

Do gminnego przedszkola w Janowicach Wielkich  uczęszcza dziś około stu dzieci. Prognozy demograficzne dla gminy są optymistyczne. Osiedla się sporo młodych ludzi, którzy cenią ciszę, piękne okolice i niezbyt duże koszty utrzymania. Samorząd janowicki stwierdził, że warto wybudować przedszkole z prawdziwego zdarzenia. Władze gminy zakładają, że do nowego obiektu trafią także te dzieci, których rodzice, właśnie ze względu na warunki w obecnej placówce, wolą wozić swoje pociechy do Jeleniej Góry (gmina dopłaca do takich przedszkolaków).

Nowe przedszkole będzie się mieścić w budynku parterowym, w centrum Janowic Wielkich, przy ul. Wojska Polskiego. Będzie nowoczesne, jasne, przestrzenne, komfortowe, dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Gmina zdobyła dofinansowanie do budowy przedszkola z dotacji unijnych.

Niedawno wójt Janowic Wielkich Kamil Kowalski podpisał umowę z wykonawcą. Placówka będzie gotowa dokładnie za rok. Wybuduje ją konsorcjum firm: Nirman sp. z o. o. oraz Zakład Usług Ogólnobudowlanych Roman Krawiecki. Obiekt kosztować będzie 3 mln 750 tys. zł z czego 2 mln 680 tys. zł to dofinansowanie. W budynku zostanie urządzonych pięć sal dydaktycznych oraz zaplecze do podgrzewania posiłków.

– Bardzo się cieszę, że w końcu rusza budowa nowego przedszkola – mówił wójt Kamil Kowalski. – Mam nadzieję, że za rok będziemy świętować otwarcie kolorowej placówki przyjaznej dzieciom i ich rodzicom, spełniającej wszelkie normy i standardy. Do nowego przedszkola będzie można przyjąć 100 dzieci.

Drugi miejski żłobek w Jeleniej Górze

Podobna liczba miejsc czekać będzie na maluchy w miejskim żłobku w Jeleniej Górze. Jego budowę zapowiedział właśnie prezydent miasta Jerzy Łużniak. Samorząd przymierzał się do budowy nowego żłobka od 2014 roku. Była już nawet wybrana lokalizacja – Zabobrze III. Mała liczba miejsc dla maluszków była głównym tematem rozmów młodych mam, bowiem do jedynej placówki miejskiej przy ulicy Różyckiego trudno jest się dostać. Dysponuje zaledwie 116 miejscami.

Nowy żłobek przyjmie setkę dzieci. Powstanie w budynku przy ul. Wolności 117, w budynku szkoły integracyjnej. W planach jest utworzenie tutaj także dwóch oddziałów przedszkolnych. Samorząd przygotowuje teraz koncepcję i projekt adaptacji obiektu. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku. Będzie to oddział żłobka miejskiego z Zabobrza. Maluchy powinny pojawić się tu we wrześniu 2021 roku.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.