Po raz 18. w Jeleniej Górze odbywa się Konferencja Naukowa „Blok Operacyjny – Pielęgniarstwo operacyjne w Polsce” z udziałem wybitnych specjalistów z zakresu chirurgii, mikrobiologii, prawa i psychologii. To szczególne wydarzenie, organizowane przez Karkonoskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek, jest jedyną w Polsce merytoryczną konferencją dedykowaną pielęgniarkom i pielęgniarzom pracującym na trakcie operacyjnym. Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej objęło honorowym patronat nad wydarzeniem, które odbywa się w 21 i 22 kwietnia w Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze-Cieplicach

Konferencja Naukowa „Blok Operacyjny – Pielęgniarstwo operacyjne w Polsce” organizowana jest od 2002 roku i po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią, znów odbywa się w Jeleniej Górze. Idea wydarzenia zrodziła się z inicjatywy mgr Ewy Grabowskiej – pielęgniarki oddziałowej Bloku Operacyjnego w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej i przewodniczącej Karkonoskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek. Warto zaznaczyć, że Blok Operacyjny WCSKJ jest pod względem jakości i organizacji czołowym Blokiem Operacyjnym w Polsce. Sam szpital objął to wyjątkowe wydarzenie Patronatem Honorowym.

Karkonoskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek jest organizatorem tej cyklicznej konferencji, która dedykowana jest środowisku specjalistów pielęgniarstwa operacyjnego w Polsce i ściśle odpowiada na potrzeby w zakresie dokształcania tej grupy zawodowej. Do grona prelegentów, każdego roku dołączają wybitni i cenieni w środowisku medycznym eksperci – profesorowie i lekarze specjaliści z zakresu chirurgii, mikrobiologii, wykładowcy akademiccy oraz prawnicy i psychologowie.

Już 18. raz spotykamy się na konferencji w gronie pielęgniarek z całego kraju. Cieszymy się, że podobnie jak w latach ubiegłych, naszymi prelegentami są największe autorytety medyczne w kraju. Tak wysoki poziom merytoryczny, połączony z niezwykłą atmosferą tego miejsca, gwarantuje owocne obrady – mówi mgr Ewa Grabowska, główna organizatorka i pielęgniarka oddziałowa Bloku Operacyjnego WCSKJ i dodaje: – Opinie uczestników i prelegentów jednoznacznie potwierdzają głęboką potrzebę tego wydarzenia oraz jak cenne jest forum wymiany doświadczeń w tej kluczowej dla życia pacjentów dziedzinie.

Wiedza, wymiana doświadczeń i integracja środowiska pielęgniarskiego

Tegoroczna edycja, która odbywa się w dniach 21-22 kwietnia 2022 r. przebiega pod hasłem: „Blok Operacyjny – współczesne pole walki”. Konferencja od kilku już lat gości w wyjątkowych wnętrzach Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze-Cieplicach, wcześniej organizowana była w sali konferencyjnej Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Wydarzenie w tym roku zgromadziło ponad 100 uczestników – pielęgniarek i pielęgniarzy operacyjnych z całej Polski. Jak podkreślają sami organizatorzy – wydarzenie po pandemii zostało reaktywowane na liczne prośby samych uczestników, którzy doceniają wysoki poziom prowadzonych wykładów i możliwość dzielenia się swoimi zawodowymi doświadczeniami, związanymi z tak trudnym obszarem jak funkcjonowanie bloków operacyjnych w szpitalach.

Blok operacyjny – serce szpitala

Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, podobnie jak w poprzednich latach, objęło patronatem honorowym konferencję naukową. Jeleniogórska placówka jest także siedzibą Karkonoskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek. Jak podkreśla doktor Nikolaj Lambrinow, Dyrektor WCSKJ konferencja jest niezwykle ważnym, merytorycznym wydarzeniem poświęconym pracy zespołu pielęgniarskiego na bloku operacyjnym. Jest to bowiem jedno z kluczowych miejsc w funkcjonowaniu każdej placówki szpitalnej, gdzie wiedza, rzetelność i odpowiedzialność lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego łączy się, stanowiąc w czasie operacji jeden zespół. W zespole każdy zna swoje obowiązki, ale wszystkich jednoczy jeden cel – bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegu operacyjnego. Podczas ostatniej akredytacji dla WCSKJ, przyznawanej przez Ministerstwo Zdrowia, blok operacyjny jeleniogórskiej placówki został najlepiej oceniony spośród wszystkich funkcjonujących w szpitalach w Polsce, które w 2018 roku przystąpiły do procesu weryfikacji. Niezależna, zewnętrzna Komisja Akredytacyjna, wnikliwie oceniała szpitala, który musiał spełnić aż kilkaset standardów akredytacyjnych, aby uzyskać wyróżnienie.

Fakt, że Jelenie Góra gości czołowych i wybitnych specjalistów zawodowo związanych z blokami operacyjnymi to ogromne wyróżnienie. Dodając do tego fakt najwyższej w Polsce oceny akredytacyjnej Bloku Operacyjnego w WCSKJ możemy i powinniśmy być dumni z zaangażowania osób tworzących tę jakość i to wydarzenie. Sam wykład inauguracyjny wygłoszony przez prof. Krzysztofa Bieleckiego był doskonałą zapowiedzią najwyższego poziomu merytorycznego tej konferencji. Bardzo dziękuję osobom zaangażowanym w jego organizację, na czele z mgr Ewą Grabowską – podsumował doktor Nikolaj Lambrinow, Dyrektor WCSKJ.

Cenione autorytety

Wykład inauguracyjny poświęcony działaniu Bloku Operacyjnego wygłosił prof. Krzysztof Bielecki z Warszawy. Profesor, nestor polskiej chirurgii, w błyskotliwy i lekki sposób przekazał refleksje na temat najważniejszych zasad obowiązujących na bloku operacyjnym, akcentując wielokrotnie dbałość o jakość i dobro pacjenta. Kolejnymi z cenionych prelegentów byli m.in. prof. Dariusz Patkowski, prof. Jerzy Błaszczuk, prof. Tomasz Jurek, prof. Marzenna Bartoszewicz czy znany z licznych wystąpień medialnych w trakcie pandemii – dr n. med. Paweł Grzesiowski. Eksperci poruszyli m.in. tematy związane z endoskopią, ciałami obcymi pozostawianymi po zabiegach, bezpieczeństwem pacjentów na bloku operacyjnym, dezynfekcji przy pomocy promieniowania UVC, wyzwaniach w pracy chirurgów czy wymaganiom stawianym wobec personelu bloków operacyjnych.

Otwierająca konferencję mgr Ewa Grabowska, dziękując wszystkim za tak liczne przybycie, zasugerowała, że jej zbliżające się przejście na emeryturę może być też zakończeniem jej aktywności w zakresie organizacji kolejnych edycji wydarzenia. Zebrani uczestnicy podziękowali jej owacją na stojąco za ogromny wkład w organizację dotychczasowych 18 edycji konferencji, wyrażając nadzieję, na jej dalszą aktywność.

Jeleniogórska konferencja to wydarzenie bez precedensu. Całemu naszemu, ogólnopolskiemu środowisku życzę, by ten wartościowy i niezwykle merytoryczny projekt był kontynuowany. To niezbędna i najlepsza forma wzajemnej edukacji i rozwoju osób, które na blokach operacyjnych muszą bezbłędnie współpracować i rozumieć się, walcząc o życie pacjenta. Osobiście będę zachęcał i dopingował główna organizatorkę Ewę Grabowską do dalszej aktywności. Jestem przekonany, że wysokie oceny i bardzo dobre opinie o tej konferencji spowodują, że z każdym rokiem będzie coraz więcej uczestników z całego kraju – podsumował prof. Krzysztof Bielecki.

2 komentarze

  1. Ciekawe co tam robił tajemniczy Pan ML? Czyżby przeniósł z biura swój sklepik z włoskimi artykułami?

  2. Janusz z bloku Odpowiedź

    To super, ale żeby przeciętny Kowalski mógł się dostać do specjalisty, który go nie oleje, zanim z resztą sam wyzdrowieje, to praktycznie nie da rady.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.