Partia rządząca przemyciła w ustawie o dopłatach do źródeł ciepła poprawki, które na 2 lata zawieszają normy jakości węgla. Do pieców będzie trafiał opał bardziej zasiarczony i zawierający więcej wilgoci i popiołu.

Jedynym uzasadnieniem decyzji o obniżeniu norm węgla będzie „utrzymanie dostaw ciepła” dla ciepłowni powyżej 1 MW

Będzie można sprzedawać cokolwiek

Eksperci Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) nie mają wątpliwości, że ta poprawka to katastrofa i dla powietrza, i naszych płuc.

– Bo po to zawiesza się normy jakości węgla, żeby można było sprzedawać paliwa dowolnej jakości. Zapewne będą sprzedawane różne dziwne mieszanki, w których będzie wszystko bez żadnej gwarancji jakości – podkreślił Piotr Siergiej, rzecznik PAS, w rozmowie z INNPoland.pl. – To będzie wolna amerykanka i złoty czas dla sprzedawców. Będzie można sprzedawać cokolwiek o wartości opałowej. – Ekspert nie ma co do tego wątpliwości.

Co to oznacza w praktyce? Że w tym sezonie grzewczym możemy zniszczyć to, co poprawialiśmy przez ostatnie lata: walkę ze smogiem i poprawę naszego zdrowia. Duże znaczenie będzie tu miała pogoda.

– Jeżeli nadchodząca zima będzie mroźna, słoneczna, z wyżowymi warunkami, to będziemy mieli bardzo wysokie poziomy stężenia zanieczyszczenia – powiedział portalowi Piotr Siergiej.

Z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia w 2017 r. Wtedy… – w lutym i styczniu nadmiarowo zmarło 11 tys. osób. Najprawdopodobniej większość tych osób zmarła z powodu zanieczyszczenia powietrza. Teraz fundujemy sobie podobny problem i zaprzepaszczamy zyski, które osiągnęliśmy w walce ze smogiem. Normy jakości węgla obowiązywały przez dwa lata i ich efekt powoli zaczął się pojawiać – podkreślił.

Poprawki wpisane do ustawy przez rządzącą większość odrzucił Senat. Ostateczna decyzja i tak jednak należy do Sejmu. A tam większość maja posłowie PiS. Rezultat jest więc przesądzony: czeka nas smogowa zima.

Jak się chronić przed smogiem? 

Według Światowej Organizacji Zdrowia smog jest jedną z 10 głównych przyczyn zgonów, której można zapobiec. Jak chronić się przed skutkami oddychania zanieczyszczonym powietrzem? Oto 6 porad przygotowanych przez portal medonet.pl.

Sprawdzaj stan zanieczyszczenia powietrza

Codziennie sprawdzaj, jak wygląda stan czystości powietrza w twojej okolicy. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie warunki panują na zewnątrz i będziesz mógł tak zaplanować dzień, żeby jak najmniej czasu spędzić na „świeżym” powietrzu.

Kup maseczkę antysmogową

Obecnie w Polsce obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych na zewnątrz. Możesz zamienić je na maseczki antysmogowe. Mają one prawie 100-procentową skuteczność w zatrzymywaniu zanieczyszczeń z zewnątrz. 

Zadbaj o swoją dietę

naukowcy znaleźli dowody, że karotenoidy, witamina D i E pomagają w ochronie przed uszkodzeniami spowodowanymi przez zanieczyszczenia, które mogą wywoływać astmę, POChP i raka płuc. Podobne działanie mają też witamina C, kurkumina, cholina i kwasy tłuszczowe omega-3.

Otocz się roślinami

Rośliny pozytywnie wpływają na jakość powietrza. Według naukowców na 10 metrów kwadratowych mieszkania powinna przypadać przynajmniej jedna roślina.

Zadbaj o czyste powietrze w domu

Upewnij się, że masz sprawną wentylację w domu. W naszych mieszkaniach pozostaje nawet 50 proc. smogu z zewnątrz, który wdychamy nawet podczas snu. Wietrz mieszkanie tylko wtedy, gdy tylko pozwala na to pogoda. Jeśli w miejscu, w którym mieszkasz zanieczyszczenie powietrza jest wysokie, rozważ kupno oczyszczacza powietrza.

Zadbaj o swoje otoczenie

Postaraj się jak najmniej przyczyniać się do powstawania zanieczyszczeń. Ogranicz jazdę samochodem, korzystaj częściej z komunikacji miejskiej albo przesiądź się na rower (chyba że zanieczyszczenie powietrza jest bardzo wysokie), stosuj energooszczędne rozwiązania w domu.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.