Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 21 sierpnia 2022 r. na wycieczkę nr 28 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty.

Wyjazd spod dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem MZK nr 15 o godz. 7.28 do Jagniątkowa. Trasa długości 17 km przebiega w zachodniej części Karkonoszy, po polskiej i czeskiej stronie. Wysiadamy z autobusu na przystanku Dom Hauptmanna i rozpoczynamy długie, strome podejście (5 km dł., 800 m różnicy poziomów) Koralową Ścieżką na Czarną Przełęcz. Tu przekraczamy granicę państwową i szlakiem niebieskim schodzimy do schroniska Martinova Bouda. Po odpoczynku w schronisku szlakiem zielonym docieramy do tarasu widokowego, z którego podziwiamy 45- metrowy wodospad Łaby. Następnie, obok schroniska Labská Bouda, podchodzimy do źródeł rzeki Łaby. W 1968 roku źródło zostało obudowane, a na murku obok umieszczono herby miast, przez które Łaba przepływa. Po kilkuset metrach, na skrzyżowaniu o nazwie Česká budka, przekraczamy granicę czesko-polską i schodzimy do schroniska PTTK „Pod Łabskim Szczytem”. W miejscu obecnego schroniska w połowie XVII wieku powstała strażnica graniczna, która później przekształciła się w budę pasterską, a następnie – w schronisko turystyczne. Po odpoczynku schodzimy szlakiem żółtym (Stara Droga) obok okazałych granitowych baszt, zwanych Kukułczymi Skałami. Poniżej mijamy pozostałości ryz (drewniane rynny służące dawniej do spuszczania drewna). Koło Muzeum Mineralogicznego wchodzimy do Szklarskiej Poręby, skąd około godz. 17 odjeżdżamy autobusem PKS lub pociągiem (komunikacja zastępcza) do Jeleniej Góry. Uwaga: wędrówka górska, suma podejść 1000 m, suma zejść 940 m. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa (tel. 502 132 682).

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. http://wikimapia.org/2881988/pl/%C5%B9r%C3%B3d%C5%82o-%C5%81aby#/photo/74809

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.