Jelenia Góra, jako jedyna na Dolnym Śląsku, znalazła się w gronie 29 miast, które uzyskało dofinansowanie w ramach Programu Rozwój lokalny, finansowanego w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 – 2021. Nasze miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości 3,521 mln euro na projekt „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!”.
Powołany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Komitet ds. Wyboru Projektów podjął decyzję o wyborze do dofinansowania ostatecznych propozycji projektowych na podstawie rekomendacji ekspertów. Całkowity budżet programu wynosił 117,6 mln euro z czego 100 mln euro to środki darczyńców (pochodzą przede wszystkich z Norwegii oraz Luksemburga) a 17,6 mln euro stanowi wkład krajowy.
„Mam nadzieję, że te środki przyczynią się do ożywienia rozwoju naszego miasta, które w ostatnich latach systematycznie traci na swojej roli i znaczeniu, głównie z uwagi na negatywne trendy demograficzne. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego stara się, w ramach strategii zrównoważonego rozwoju, wspierać miasta znajdujące się z dala od wielkich ośrodków, które są najbardziej zagrożone marginalizacją. Komisja konkursowa oceniła, że Jelenia Góra jest jednym z miast, które potrzebuje impulsu rozwojowego w postaci tych środków.” – powiedział senator Krzysztof Mróz.
Nie krył zadowolenia z decyzji rozdzielającego środki komitetu, prezydent Jeleniej Góry, który szczególnie wyróżnił zespół urzędników miejskich kierowanego przez Barbarę Krawczyk. – Te pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje oraz na tzw. „projekty miękkie”, między innymi dwa koncerty – mówił prezydent w wywiadzie dla dla Muzycznego Radia.
Jelenia Góra złożyła wniosek na 10 milionów euro, a projekt został bardzo wysoko oceniony. Pomimo drobnego rozczarowania prezydent Łużniak powiedział, że liczy się przede wszystkich fakt otrzymanego wsparcia, co jest sukcesem wszystkich jeleniogórzan.
Jelenia Góra brała udział w naborze do programu razem z 254 innymi małymi i średnimi polskimi miastami, które przez Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju uznane zostały za będące w najtrudniejszej sytuacji społeczno-gospodarczej. Celem programu dla ośrodków borykających się z problemami natury środowiskowej, gospodarczej, społecznej i instytucjonalnej są kompleksowe i skoordynowane działania, w celu poprawy jakości powietrza, zatrzymania negatywnych trendów depopulacyjnych, odpowiedź na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, stworzenie dobrych warunków do rozwoju przedsiębiorczości czy wzmocnienie wydajności lokalnej administracji.