Jelenia Góra, jako jedyna na Dolnym Śląsku, znalazła się w gronie 29 miast, które uzyskało dofinansowanie w ramach Programu Rozwój lokalny, finansowanego w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 – 2021. Nasze miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości 3,521 mln euro na projekt „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!”.

Powołany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Komitet ds. Wyboru Projektów podjął decyzję o wyborze do dofinansowania ostatecznych propozycji projektowych na podstawie rekomendacji ekspertów. Całkowity budżet programu wynosił 117,6 mln euro z czego 100 mln euro to środki darczyńców (pochodzą przede wszystkich z Norwegii oraz Luksemburga) a 17,6 mln euro stanowi wkład krajowy.

„Mam nadzieję, że te środki przyczynią się do ożywienia rozwoju naszego miasta, które w ostatnich latach systematycznie traci na swojej roli i znaczeniu, głównie z uwagi na negatywne trendy demograficzne. Rząd premiera Mateusza Morawieckiego stara się, w ramach strategii zrównoważonego rozwoju, wspierać miasta znajdujące się z dala od wielkich ośrodków, które są najbardziej zagrożone marginalizacją. Komisja konkursowa oceniła, że Jelenia Góra jest jednym z miast, które potrzebuje impulsu rozwojowego w postaci tych środków.” – powiedział senator Krzysztof Mróz.

Nie krył zadowolenia z  decyzji rozdzielającego środki komitetu, prezydent Jeleniej Góry, który szczególnie wyróżnił zespół urzędników miejskich kierowanego przez Barbarę Krawczyk. – Te pieniądze zostaną przeznaczone na inwestycje oraz na tzw. „projekty miękkie”, między innymi dwa koncerty – mówił prezydent w wywiadzie dla dla Muzycznego Radia.

Jelenia Góra złożyła wniosek na 10 milionów euro, a projekt został bardzo wysoko oceniony. Pomimo drobnego rozczarowania prezydent Łużniak powiedział, że liczy się przede wszystkich fakt otrzymanego wsparcia, co jest sukcesem wszystkich jeleniogórzan.

Jelenia Góra brała udział w naborze do programu razem z 254 innymi małymi i średnimi polskimi miastami, które przez Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju uznane zostały za będące w najtrudniejszej sytuacji społeczno-gospodarczej. Celem programu dla ośrodków borykających się z problemami natury środowiskowej, gospodarczej, społecznej i instytucjonalnej są kompleksowe i skoordynowane działania, w celu poprawy jakości powietrza, zatrzymania negatywnych trendów depopulacyjnych, odpowiedź na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, stworzenie dobrych warunków do rozwoju przedsiębiorczości czy wzmocnienie wydajności lokalnej administracji.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.