Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 3 października 2021 r. na wycieczkę nr 20 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.18 do miejscowości Desná z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej.

Trasa wycieczki o długości 16 km prowadzi dolinami Czarnej i Białej Desny w czeskiej części Gór Izerskich. Z pociągu wysiadamy na przystanku Dolní Polubný i podchodzimy do znajdującej się powyżej neogotyckiej kaplicy z 1890 roku, będącej grobowcem rodziny Riedlów, właścicieli hut szkła w Górach Izerskich. Następnie szlakiem czerwonym, mijając po drodze malownicze kaskady na rzece Černá Desná, dochodzimy do osady Souš. W 1915 roku, w wyniku przegrodzenia rzeki powstało tu jezioro o powierzchni 86 ha. Po obejrzeniu zapory wędrujemy wzdłuż zachodniego brzegu jeziora, dochodzimy do szlaku żółtego, który doprowadzi nas do pozostałości dawnej zapory, wybudowanej w 1915 r. na rzece Bilá Desná. We wrześniu następnego roku doszło do jej przerwania, co miało katastrofalne skutki, ponieważ fala powodziowa spowodowała nie tylko ogromne szkody materialne, ale również pochłonęła 65 ofiar. Do dziś zachowała się wieża zasuwowa, pozostałości zapory i podziemny kanał, którym odprowadzano wodę do sąsiedniego zbiornika Souš. W 1996 roku obszar „Przerwanej Zapory” został ustanowiony pomnikiem kultury. W dalszej części wędrówki idziemy w dół doliną rzeki, w połowie drogi oglądamy kilka wodospadów i kaskad, wchodzimy do miasteczka Desná, skąd o godz. 17.34 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką w Szklarskiej Porębie Górnej). Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht (tel. nr 500 279 011). W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1,5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Fot. : wikipedia

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.