Cześć oddali bohaterom, którzy swoje życie poświęcili wolnej Polsce; współorganizowali wojskową grę terenową dla Dolnoślązaków; zaprezentowali specjalistyczny sprzęt, którym posługują się na co dzień – w taki sposób żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej włączyli się w Wojewódzkie Obchody Święta Niepodległości, które odbyły się w Lubaniu

Setki mieszkańców Dolnego Śląska pojawiły się w Lubaniu, by uczcić 104 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Każdy mógł świętować w sposób, który mu odpowiadał, bo program obchodów był bogaty i różnorodny. Duży udział w tym wydarzeniu mieli dolnośląscy terytorialsi. Już przed godziną 10.00 pojawili się na malowniczej Górze Kamiennej, gdzie wspólnie z innymi wojskowymi zorganizowali wojskową grę terenową dla wszystkich, którzy przy okazji Święta Niepodległości Polski postanowili dowiedzieć się czegoś więcej o żołnierskim fachu i umiejętnościach.

– Ta zabawa polega na tym, że drużyny wykonują zadania związane z typowo wojskowymi konkurencjami – takimi, jak na przykład maskowanie, topografia, udzielanie pierwszej pomocy czy wyzwanie sportowe prowadzone przez znanego sportowca-żołnierza. U nas można spotkać znanego boksera Mateusza Masternaka – tłumaczył porucznik Adrian Cieślik, koordynator gry w Lubaniu. Do udziału w zabawie zgłosiło się prawie 40 drużyn liczących po 3 do 5 osób (ten limit nie obowiązywał rodzin wielodzietnych.

Instruktorzy 16DBOT kontrolowali umiejętności zawodników na 3 spośród 10 punktów gry: topograficznym, związanym z maskowaniem i rozpaleniem ogniska bez dymu oraz prezentującym wyposażenie żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej. Nie było jednak wystawiania ocen – tak naprawdę chodziło o wyjaśnienie podstaw rozmaitych umiejętności tym, którzy wzięli udział w zabawie. Wszyscy uczestnicy dostali wojskowe upominki i zostali poczęstowani tradycyjna grochówką.

Ci zaś, którzy postanowili w bardziej podniosły sposób uczcić Święto niepodległości wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny (o godzinie 10.30), którą celebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Po jej zakończeniu wszyscy przeszli na pobliski pl. Feliksa Netza, gdzie zaplanowano uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W asyście wojskowej kompanii honorowej 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej odśpiewany został hymn państwowy. Później był czas na uroczyste mowy. W swoim świątecznym przemówieniu wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podziękował gorąco m.in. żołnierzom 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej za służbę i gotowość do niesienia pomocy mieszkańcom regionu w każdej trudnej sytuacji.

Ten dzień w sposób szczególny zapamiętają również uczniowie klas I i II o profilu proobronnym Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej, którzy na placu przed lubańskim ratuszem złożyli uroczyste ślubowanie. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Kopalni Węgla Brunatnego Turów.

Całą uroczystość zakończyła spektakularna salwa honorowa oddana przez żołnierzy kompanii honorowej. – Nic dla narodu nie jest więcej warte niż niepodległość, wolność – o to zawsze trzeba walczyć. Ale dzisiaj, patrząc na naszą historię, powinniśmy dbać o nią ze szczególną pieczołowitością – powiedział płk. Artur Barański, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Udział terytorialsów w uroczystościach takich, jak ta dzisiejsza, jest właśnie dbaniem o wszystkie te wartości. Naszym obowiązkiem jest pokazywanie, że ci, którzy za tę wolność oddali życie są dla nas wszystkich bardzo ważni i bezwzględnie musimy o nich pamiętać!

Żołnierze 16DBOT uczcili Święto Niepodległości nie tylko w Lubaniu – wraz z innymi Dolnoślązakami świętowali też we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Głogowie i Jelczu-Laskowicach.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.