Urząd marszałkowski informuje, że projekt Cyklostrady Dolnośląskiej oparty jest o sieć głównych tras rowerowych obejmujących swoim zasięgiem cały region, łącząc się również z trasami rowerowymi po stronie czeskiej i niemieckiej. Projekt tworzony jest w oparciu o obiektywne kryteria i zapewnia między innymi obsługę atrakcji turystycznych, połączenie z najważniejszymi ośrodkami regionu i jest zintegrowany z komunikacją zbiorową. Ma być przełomowym produktem turystycznym, który umożliwi zwiedzanie na rowerze całego województwa – ze wschodu na zachód i z północy na południe.
– Zależy nam, aby szlaki rowerowe tworzące Cyklostradę były spójne, usystematyzowane, oraz łączyły ze sobą najważniejsze ośrodki miejskie, najważniejsze atrakcje turystyczne regionu, a czasami też te mniej znane, ale równie istotne atrakcje. Chcemy, żeby cała infrastruktura rowerowa była przygotowana nie tylko pod przyjęcie rowerzystów z regionu, ale żeby był to również produkt, z którego będą korzystały tysiące turystów z Polski i zagranicy – precyzuje wicemarszałek województwa Grzegorz Macko.
A marszałek województwa Cezary Przybylski dopowiada:
– Dolny Śląsk, jako jeden z pierwszych regionów w Polsce, podjął temat dróg rowerowych w sposób tak kompleksowy. Wspólnie z ekspertami i przedstawicielami środowiska miłośników turystyki rowerowej tworzymy strategię budowy sieci dróg rowerowych w całym regionie. Zadbaliśmy również o wypracowanie standardów projektowych, dzięki którym nowobudowane drogi będą bezpieczne, funkcjonalne, przyjazne dla użytkowników i środowiska.

Projekt sfinansowany zostanie z wykorzystaniem m.in. środków z Unii Europejskiej. Szacowany koszt realizacji Cyklostrady Dolnośląskiej wyniesie około 850 mln zł. Za te pieniądze zrealizowane zostaną inwestycje konieczne, aby sieć mogła spełniać standardy bezpieczeństwa, wygody, atrakcyjności i była dostępna dla wszystkich rowerzystów, bez względu na wiek, sprzęt czy sprawność.
Na sieć złoży się 11 głównych tras, w tym dolnośląskie odcinki pięciu tras krajowych, stanowiących element Ogólnopolskiego Systemu Tras Rowerowych, przyjętego przez Konwent Marszałków RP – trasy nr 9 (Adriatyk – Bałtyk), nr 3 Blue Velo (Ołomuniec – Bałtyk), nr 12 (Słubice – Katowice), nr 6 Via Regia (Drezno – Kijów) i nr 8 (Wrocław – Warszawa)

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.