Gotowe do użytku są basen, sala gimnastyczna, sala konferencyjna, podziemny parking, trybuny i wiele innych pomieszczeń. Ciągle jednak trwają prace wykończeniowe. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to otwarcie obiektu powinno nastąpić jesienią. To dobra wiadomość dla sportowców amatorów i zawodowców, którzy zimą już będą mogli korzystać z Centrum.

Wyjątkowy klimat oraz warunki pogodowe panujące w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach, nie pozwalały prowadzić prac budowlanych na zewnątrz już od połowy listopada. Także teraz, wiosną, na Polanie Jakuszyckiej nadal zalega spora warstwa śniegu. Dla generalnego wykonawcy inwestycji to dość spore utrudnienie. Na realizacji projektu zaważyła także sytuacja na rynku budowlanym. Dlatego, ci którzy szykowali się na spędzenie weekendu majowego lub wakacji w obiektach Centrum, muszą jeszcze trochę poczekać.

Po zakończeniu inwestycji Polana Jakuszycka stanie się rajem do uprawiania sportów na świeżym powietrzu przez cały rok. Zimą na chętnych będzie czekało ponad 90 kilometrów tras wyczynowych i rekreacyjnych do narciarstwa biegowego, a także przestrzenie i strzelnice biathlonowe. Latem natomiast amatorzy sportu spróbują swoich sił w rolkarstwie, piłce nożnej, biegach i kolarstwie terenowym, czy nordic walking.

Na Polanie Jakuszyckiej otwarta zostanie duża wypożyczalnia nart zimą i rowerów latem, gdzie każdy zaopatrzy się w to, czego aktualnie potrzebuje. W budynku znajdują się między innymi basen, centrum odnowy biologicznej z siłownią, sala gimnastyczna ze ścianką wspinaczkową. Będzie także Muzeum Sportu i Turystyki, kilkadziesiąt pokoi z komorami hipoksyjnymi, hotel na 190 miejsc, szatnie, zaplecze konferencyjne oraz gastronomiczne.

– Obiekt w Jakuszycach będzie dostępny dla każdego. Chcemy jednak stworzyć tutaj jak najlepsze warunki do treningu dla zawodowców. Marzeniem oczywiście jest kadra narodowa w sportach zimowych. Zależy nam jednak nie tylko na sportowcach, ale na całych rodzinach. Także na amatorach, którzy chcą aktywnie spędzać czas. A to będzie dla nich idealne miejsce – tłumaczy Maciej Klóska, prezes Dolnośląskiego Parku Innowacji i Nauki S.A. który jest odpowiedzialny za inwestycję na Polanie Jakuszyckiej.

Dolnośląskie Centrum Sportu ma obsługiwać nie tylko zawodowych sportowców, ale też amatorów biegających na nartach, czy jeżdżących na rowerach. Dodatkowym, kluczowym atrybutem ośrodka jest bezpośrednie połączenie kolejowe z największym aglomeracjami w regionie. -Dzięki współpracy z Kolejami Dolnośląskimi będziemy mogli wsiąść do pociągu we Wrocławiu, Wałbrzychu czy Jeleniej Górze i dojechać bezpośrednio pod sam obiekt – podkreśla Maciej Klóska, Dla preferujących dojazd samochodem, przy DCS na Polanie Jakuszyckiej powstaje parking na 200 samochodów.

Dolnośląskie Centrum Sportu to również Inkubator ICT, którego działalność ukierunkowana jest na udostępnianie infrastruktury i upowszechnianie wiedzy z wykorzystaniem innowacyjnych metod nauczania i rozwoju w sporcie oraz profilaktyce zdrowotnej. Umożliwi on, oprócz zwykłej rekreacji, opracowywanie i wdrażanie nowych usług poprzez interakcję człowiek-technologia.

Projekt realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Tytuł projektu: „Wsparcie przedsiębiorców sektora MŚP dzięki utworzeniu Inkubatora ICT w dziedzinie sportu i profilaktyki zdrowotnej”

P

4 komentarze

    • No to jest ciekawe pytanie, słyszałem że będą tankować specjalną drezynę przerobioną do transportu szamba. No mogą też zamknąć toalety ,basen, bar i wtedy pewnie jeden samochód co 2 dni wystarczy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.