Politycy mają zająć się propozycją zmian w prawie. Jeżeli się na to zgodzą, to nie każdy będzie mógł mieć psa.

Polskie prawo już w pewnym stopniu reguluje sprawę posiadania psów, ale dotyczy to tzw. raz agresywnych. Zgodnie z ustawą zalicza się do nich:

amerykański pit bull terrier;

pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);

buldog amerykański;

dog argentyński;

pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);

tosa inu;

rottweiler;

akbash dog;

anatolian karabash;

moskiewski stróżujący;

owczarek kaukaski.

Żeby stać się właścicielem takiego psa – oczywiście z rodowodem – trzeba otrzymać zgodę wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Trzeba przy tym okazać:

kopię rodowodu lub metryki,

kopię testów psychicznych psa,

kopię ukończonych kursów tresury,

Dodatkowo należy urzędnikom wyjaśnić np., w jakich warunkach zwierzę będzie trzymane.

Problem uporczywego szczekania

Niebawem może się to jednak zmienić. Otóż senatorowie mają się zająć petycją, która wpłynęła do Sejmu. Jej autor pisze: „Posiadanie psów powinno stać się możliwe tylko dla właścicieli specjalnej licencji, dzięki czemu można by rozwiązać problem uporczywego szczekania”.

Pomysłodawca tłumaczy, że jest on regularnie obszczekiwany.

„Szczekanie psów ma charakter impulsowy, ale nierzadko w pikach przekracza 100 dB. Są również psy »wyjące«. Straż miejska i policja nie ma jednolitych wytycznych dotyczących problemu szczekających psów. W mojej najbliższej okolicy jest kilkanaście psów i musiałbym ja jako obywatel występować z każdym przypadkiem do policji, a i tak byłbym tym złym, który się czepia nie wiadomo o co. Raz policjant zapytał mnie, czy mam własnego psa. Co to ma wspólnego ze zgłoszeniem?” – pyta autor listu.

W Niemczech problem wystarczy zgłosić

Co do szczekania, to narzeka jeszcze, że zwierzęta potrafią być hałaśliwe zarówno w dzień, jak i w nocy. Dlatego gdyby wprowadzić obowiązkową licencję dla posiadaczy psów, byłby spokój, jak w niektórych krajach za granicą.

„Na przykład w Niemczech problem hałasującego psa wystarczy zgłosić do magistratu i resztę załatwiają urzędnicy ze skutkiem pozytywnym dla zgłaszającego” – podkreśla autor petycji.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.