Co łączy Karpacz, Łebę, Krynicę-Zdrój i Mrągowo? To nie tylko jedne z ulubionych miejscowości wypoczynkowych Polaków, ale również miasta, w których ceny domów, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym mocno pną się w górę. Jak wynika z danych Otodom, rekord padł we Władysławowie, gdzie średnia cena za dom w ciągu roku podskoczyła w górę aż o 45 proc. W czołówce wakacyjnych miejscowości uplasowały się również górskie kurorty, m.in. Krynica-Zdrój, Karpacz oraz Szczawnica z ponad 30-procentowymi wzrostami średnich cen za własne cztery ściany.

Nadmorskie nieruchomości coraz droższe

Wśród najpopularniejszych kierunków turystycznych w Polsce królują kurorty nadmorskie oraz górskie miejscowości. Rok 2021 nie jest pod tym względem wyjątkiem, a w połączeniu z pandemią, która spowodowała, że więcej osób zdecydowało się na wakacje w kraju, miejsca te są oblegane przez turystów. Jak przekłada się to na rynek nieruchomości?

Jak co roku w okresie wakacyjnym, w północnej części kraju obserwujemy rosnące ceny domów i działek. Liderem pod względem wzrostu cen rok do roku w okresie od kwietnia do lipca została prawdziwa mekka wczasowiczów – Władysławowo. Cena za dom w tej okolicy wzrosła aż o 45 proc. – z 4 063 zł za metr kwadratowy w 2020 r. do 5 882 zł/m2 w 2021 r. Miasto to jest również jednym z liderów, jeśli chodzi o średnią cenę działek, odnotowując wzrost o 30 procent w stosunku rok do roku. Pod tym kątem nie jest to jednak numer jeden – niekwestionowaną zwyciężczynią okazuje się tu Łeba, gdzie w okresie wakacyjnym działki były droższe niż rok temu aż o 162 proc.

Polskie góry

W szranki z miejscowościami w północnej części kraju stawać może jedynie Zakopane, które jest jedną z ulubionych miejscowości wypoczynkowych Polaków. Przekłada się to również na rosnącą cenę nieruchomości w mieście, które co roku przyciąga rzesze turystów. W tym roku popularnością w stolicy Tatr cieszyły się zarówno działki, jak i domy. Wzrost cen r/r wynosił odpowiednio 12 proc. i 38 proc.

W miesiącach od kwietnia do lipca średnia cena za metr kwadratowy domu w Zakopanem wynosiła 9 775 zł, natomiast za metr kwadratowy działki – 909 zł.

Zakopane nie jest jedynym obleganym miastem na południu Polski. Tatry to z pewnością krajobrazowa wizytówka Polski, jednak to nie jedyne malownicze pasmo górskie w naszym kraju. Równie niezapomniane wrażenia zapewniają Karkonosze, o czym świadczy ich duża popularność. Chętnych na przeprowadzkę w te rejony nie brakuje, co widać wyraźnie na podstawie cen w Karpaczu. W ostatnich miesiącach (okres kwiecień – lipiec 2021 r.) za dom w tej okolicy trzeba było zapłacić 6 492 zł/m2, a za działkę – 340 zł/m2.

Bardzo podobnie jest także w rejonie Pienin, gdzie oprócz chodzenia po górach i zdobywania Trzech Koron i Sokolicy, można wybrać się na spływ Dunajcem lub zwiedzić wąwóz Homole, obowiązkowy punkt wycieczki wszystkich fanów sienkiewiczowskiego „Potopu”. O tych i innych walorach okolicy świadczyć mogą ceny domów w Szczawnicy, które wzrosły o aż 33 proc. r/r.

Na Mazury – do miejsca dzikiej natury i rosnących cen działek

Ełk jest miastem, gdzie w ciągu roku odnotowano największy wzrost średnich cen na rynku domów – aż o 30 proc. W konsekwencji ich cena na przestrzeni ostatnich czterech miesięcy wyniosła 4 645 zł/m2 (okres kwiecień – lipiec 2021 r.). Inne miasta, w których widoczne są wzrosty w tym sektorze rynku nieruchomości to Giżycko, Mrągowo, Mikołajki oraz Ostróda, odnotowujące od 10 do 20 proc. wzrostu średnich cen. Natomiast jeśli chodzi o działki, największym wzrostem cen może pochwalić się Mrągowo, gdzie za metr kwadratowy gruntu trzeba było w lipcu zapłacić 258 zł, co oznacza 152 proc. wzrostu w skali roku.

Na podstawie opracowania Otodom

Fot.: Polska.org – Karpacz, apartamenty na ul. Ogrodniczej

4 komentarze

 1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Inna skala ale przecież dokładnie to stało się w Polsce po 2015 r. w 1990 też zachód i demokracja, wydawało się, zwyciężył. 25 lat później mamy znów demokrację ludową i PRL-pis. Nawet niektóre twarze zostały, a ci co rzekomo z komuna walczyli, a teraz rządzą, to nawet nie był trzeci garnitur, tylko rózni cwaniacy, sformatowani za Gomułki i Gierka jak Jarek Kaczyński, Terlikowski, Suski, Susin, Glapiński. Kapitał marksa został zastąpiony narodowo-socjalistyczną wykładnią ideologi biblijnej. Linia władzy jest stalowa, a wieczną przyjaźń mamy z ortoksyjną rosją putina.
  20 lat to za mało żeby zmienić ludzi i warunki. Amerykanie się teraz zresztą też wycofają z Polski. Po cholerę im tu wojaska, skoro Polskę oddano putinowi jako strefę wpływów?

 2. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Tym którzy wyznają Jezusa z Nazaretu (podobno ponad 90% plemienia wolski):
  „Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo byłem głodny, a nie daliście Mi jeść; byłem spragniony, a nie daliście Mi pić; byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie; byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie; byłem chory i w więzieniu, a nie odwiedziliście Mnie.” Wówczas zapytają i ci: „Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?” Wtedy odpowie im: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili”. I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego”.

 3. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  26 osób w Małopolsce zdecydowało o utracie miliardów euro, ponieważ podlegają władzy jakiegoś biskupa. O czym my mówimy? Gdzie znaleźliśmy się w ciągu sześciu lat? Co się stało, że z normalnego, świeckiego państwa w środku Europy, nagle jesteśmy gdzieś między Iranem a Afganistanem.

  Ciemnota małopolska na smyczy psychopatycznego Jędraszewskiego.

 4. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Kobiety poinformowały nas, że potrzebują podpasek. Razem z lekarkami poprosiliśmy, żeby służby przekazały im przyniesione przez nas podpaski i leki dla osób, które źle się czują. Na razie nieskutecznie.

  -Fundacja OCALENIE

  WOLSKI humanitaryzm bandytów z karabinki z katolicką twarzą. A to taki fajny kraj, katolicki i pelen bozi i wogole.
  Skurwysyny.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.