Niedzielne wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technicznych sprawiło, że od poniedziałku dowody osobiste w Polsce zaczną przechodzić prawdziwą rewolucję. Wśród prezentowanych danych pojawi się nowy, istotny element. Powróci również pole, które było już niegdyś stosowane.

Poznają nas po liniach papilarnych

Największym przełomem w nowym wzorze dowodu osobistego, o który wnioski można składać od poniedziałku 8 listopada, jest umieszczenie w nim dwóch odcisków palców. Umożliwi to specjalna, elektroniczna warstwa. Ponadto powróci również pole ze wzorem odręcznego podpisu posiadacza, które już kiedyś było stosowane, jednak zrezygnowano z niego w poprzednim wzorze dokumentu. Na awersie dokumentu pojawi się też oznaczenie państwa na tle flagi Unii Europejskiej. Od teraz w polu „Numer dowodu osobistego” pojawiać się będzie napis „Seria i numer dokumentu”. Wymienione rozwiązania początkowo rząd chciał wdrożyć na początku sierpnia, jednak problem z zakupem skanerów linii papilarnych spowodował przesunięcie rzeczonego terminu.

Wnioski online tylko dla dzieci

Ponieważ nowoczesny wzór dowodu opatrzony odciskami palców wymaga ich odciśnięcia podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie, nie będzie możliwości składania wniosków za pośrednictwem internetu. Wymóg ten dotyczy nie tylko dorosłych, ale również młodzieży powyżej 12 roku życia. W przypadku młodszych obywateli nadal będzie możliwe przesyłanie podań w formie elektronicznej, np. poprzez Profil Zaufany. W pierwszej grupie wiekowej ważność dokumentu wyniesie 10 lat, natomiast młodsi otrzymają dowód osobisty z 5-letnim okresem ważności. Przewidziano również roczny okres ważności dla tych osób, które chwilowo nie będą w stanie złożyć odcisków palców.

Po co nam dowody osobiste?

Każdy pełnoletni obywatel w Polsce ma obowiązek posiadania dokumentu, który potwierdzi jego tożsamość. Dzięki dowodom osobistym, wyjeżdżając poza granice kraju, możemy w łatwy sposób wykazać obywatelstwo. Niektóre państwa honorują ten dokument również jako swoistą „przepustkę”, abyśmy mogli legalnie przebywać na ich terenie. Nowoczesne dowody wyposażone są również w warstwę elektroniczną, która umożliwia m.in. logowanie się do portali administracji publicznej, podpisywanie dokumentów czy korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach.

News4Media/ fot. www.gdansk.uw.gov.pl

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.