Znamy już program tegorocznych Dożynek Wojewódzkich! Odbędą się one 11 września w Udaninie w powiecie średzkim. Nie zabraknie tradycji takich, jak przemarsz korowodu czy misterium chleba. Organizatorzy zadbali też o rozrywkę. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Golec uOrkiestra. Wcześniej, głównie w sierpniu, dożynki zorganizują gminy i powiaty. Wszystko po to, by podziękować za tegoroczne plony.

Organizacja dożynek w Województwie Dolnośląskim i w całej Polsce to sposób na podtrzymanie staropolskiej tradycji, wyrażenie podziękowań za zbiory i plony oraz docenienie trudu pracy i zaangażowania rolników w rozwój jakości życia na wsi. To także okazja do integracji lokalnych społeczności.

Rolnictwo jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki naszego regionu, którą jako samorząd staramy się intensywnie wspierać. Co roku dedykujemy mieszkańcom obszarów wiejskich wiele projektów unijnych, pomoc z budżetu województwa czy granty z programu „Odnowa Wsi Dolnośląskiej”. Dożynki Wojewódzkie to świetna okazja do podziękowania wszystkim rolnikom za trud ich codziennej pracy, a także do wspaniałej zabawy, poznawania dolnośląskich zwyczajów i próbowania produktów lokalnych – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dożynki Wojewódzkie, zwane też Świętem Plonów, cyklicznie obchodzimy na przełomie sierpnia i września, jako zwieńczenie dożynek gminnych i powiatowych. W tym roku rolnicy spotkają się 11 września na boisku sportowym w Udaninie.

– Tegoroczne dożynki odbędą się w centralnej części Dolnego Śląska, gdzie zaplanowano szereg atrakcji – od spędzenia czasu przy muzyce po degustacje regionalnych produktów. Serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców naszego pięknego województwa do wzięcia udziału w dożynkach. 11 września spotkajmy się w Udaninie – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

Program dożynek wojewódzkich:

12:00 Msza Święta w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Udaninie, po Mszy Św. przemarsz korowodu na boisko sportowe

13:30-15:00 Część oficjalna wydarzenia (uroczyste otwarcie, powitanie gości, przedstawienie delegacji wieńcowych)

15:00-15:30 Misterium Chleba

15:30-16:00 Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy

16:00 – 17:00 Występ Orkiestry KGHM Głogów

17:00 – 18:00 Występ Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca Wrocław

18:00 – 19:30 Koncert zespołu Long & Junior 

20:00 – 21:10 Koncert zespołu Golec  uOrkiestra

21:10 – 21:40 Pokaz ognia w wykonaniu grupy tanecznej

21:40 – 24:00 Zabawa przy DJ Galix

– Zachęcam mieszkańców regionu jeleniogórskiego, a zwłaszcza powiatu karkonoskiego do wzięcia udziału także w lokalnych dożynkach. 27 sierpnia Święto Plonów odbędzie się w Mysłakowicach, a 3 września w miejscowości Płoszczyna w gminie Jeżów Sudecki. Organizatorzy zadbali o mnóstwo atrakcji i dobrą zabawę dla całych rodzin – mówi Marek Obrębalski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Dożynki sołeckie, gminne i powiatowe na terenie całego Dolnego Śląska lokalne samorządy zaplanowały na okres od połowy sierpnia do początku września.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.