Policja idzie na zakupy. Zamierza kupić bardzo mocne samochody i chce na nie wydać spore pieniądze.

Speed to specjalne policyjne grupy pościgowe, które zaczęły pojawiać się w jednostkach w 2018 roku. Drogówka dostała wtedy do dyspozycji mocne, nieoznakowane radiowozy wyposażone w kamery i mierniki prędkości. Zadaniem policjantów, którzy siadali za kierownicą takich maszyn, było wyłapywanie piratów drogowych. Moc silników radiowozów miała zapewnić, że żaden z szarżujących kierowców im nie ucieknie. Te samochody trafiły do największych miast i komend, które mają w swoich rewirach drogi ekspresowa czy autostrady.

– Policjanci z warmińsko-mazurskiej grupy Speed w okresie od 19 lipca 2019 do końca czerwca 2020 roku przeprowadzili prawie 15 000 kontroli pojazdów, ujawnili ponad 14 000 wykroczeń, z czego prawie 10 000 dotyczyło przekroczenia dopuszczalnej prędkości jazdy. W ponad 400 przypadkach było to przekroczenie o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, co wiązało się dla kierowcy z zatrzymaniem jego uprawnień – tak zaledwie po roku swoje dokonania przedstawiała tylko jedna z komend wojewódzkich.

Przetarg na dostawę 40 nowych samochodów

Policjanci jeżdżą m.in. bmw 330i xdrive z 2-litrowym, doładowanym silnikiem o mocy 252 koni mechanicznych. We flocie są także kie stinger z 3-litrową V-szóstką o mocy 370 koni.

– Policja powiększa flotę nieoznakowanych radiowozów. KGP właśnie ogłosiła przetarg na dostawę 40 nowych samochodów. Postępowanie podzielono na dwie części – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. I uzupełnia, że pierwsza obejmuje 20 nieoznakowanych suv-ów. Druga transza to 20 nieoznakowanych policyjnych aut segmentu D.

Suv-y mają mieć przynajmniej czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności minimum 2 litrów i mocy minimum 170 kW (ok. 231 KM). Prędkość maksymalna została wskazana na co najmniej 210 km/h.

W tych kategoriach mieszczą się na przykład:

  • bmw x5 xdrive40i,
  • mercedes GLE 450 4Matic,
  • volkswagen touareg 3.0,
  • skoda kodiaq RS.

– Nieoznakowane radiowozy segmentu D mają być mocniejsze i szybsze od suv-ów. Każdy z 20 nowych sedanów lub liftbacków (tylna szyba unosi się razem z pokrywą bagażnika) musi mieć przynajmniej 4750 mm długości i nie może być wyższy niż 1520 mm. Rozstaw osi minimum 2,8 m. Policjantom szczególnie zależy na mocnym silniku benzynowym – auto musi napędzać przynajmniej 2-litrowa jednostka o mocy od 200 kW (272 KM) w górę. Prędkość maksymalna – 240 km/h i szybsze – wylicza DGP.

W zasięgu wymagań policji są m.in.:

  • mercedes AMG C 43 4Matic,
  • volkswagen arteon 2.0,
  • skoda superb z najmocniejszym turbobenzynowym silnikiem 2.0 TSI/280KM.

News4Media/fot. policja

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.