Trzy wnioski, które Jelenia Góra złożyła do Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa zostały rozpatrzone pozytywnie i będą realizowane przez Jeleniogórskie Towarzystwo Budownictwa Społeznego – zakomunikował prezes JTBS-u Marek Wojnarowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Środki będą przeznaczone na realizację inwestycji przy ulicy Elewów. Nieruchomość ta jest własnością JTBS-u. To będzie miejsce trzech projektów. Pierwszy dotyczy starego poniemieckiego budynku ujeżdżalni koni. W tym miejscu ma powstać wielostanowiskowy garaż na przyziemiu, a na pierwszym i drugim piętrze: 35 nowych mieszkań.

Drugi wniosek obejmuje budowę dwóch budynków mieszkaniowych też na ulicy Elewów (każdy z trzema klatkami schodowymi).

Trzecia inwestycja to postawienie budynku z czterema klatkami schodowymi. W sumie ma tam zostać wybudowanych 115 lokali mieszkalnych oraz 35 stanowisk garażowych w pomieszczeniu zamkniętym. Dodatkowo: plac zabaw, mała zieleń, parkingi dla pozostałych mieszkańców.

Łączna wartość tego przedsięwzięcia, to ponad 40 milionów złotych. Inwestycja ma ruszyć po otrzymaniu pierwszej transzy pieniędzy z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, co właśnie miało miejsce. 2,600 tys. złotych wpłynęło kilka dni temu na konto bankowe Miasta Jelenia Góra.

JTBS czeka jeszcze na wsparcie w wysokości 1 miliona 407 tys. złotych. Decyzja jest już podjęta, ale do jej wdrożenia potrzebne są korekty we wniosku (zmniejszeniu musi ulec ilość stanowisk garażowych). Ta korekta powinna zostać przegłosowana podczas posiedzenia rady miasta 23 lutego.

„Jako Prezes JTBS zwracam się, poprzez Państwa media, z apelem do radnych Jeleniej Góry o przyjęcie tej uchwały. Proszę również radnych PiS i innych niebędących w klubie Prezydenta Łużniaka o wsparcie naszych inicjatyw zmierzających do zapewnienia lepszych warunków życiowych mieszkańcom JG.” – powiedział Marek Wojnarowski.

„Po uzyskaniu wsparcia ze środków RFRM przystąpimy do przygotowania koncepcji zabudowy i projektowania. Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych wyłonimy firmę, która wykona koncepcję i projekty oraz w naszym imieniu uzyska pozwolenie na budowę. Po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę wystąpimy do rządowego Funduszu Dopłat, który funkcjonuje przy Banku Gospodarstwa Krajowego o bezzwrotne granty na kwotę 14 000 000 zł.” – przedstawiał play szef JTBS.

Łączna, przewidywana wartość tych trzech inwestycji powinna zamknąć się kwotą ponad 40 mln złotych.

Z rządowych funduszy JTBS uzyska bezzwrotne wsparcie i granty na ponad 18 milionów złotych. Pozostała kwota pozyskana zostanie z partycypacji wpłaconej przez najemców i kredytu, jaki JTBS pozyska z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu SBC tj. programu wspierania społecznego budownictwa czynszowego.

Miasto Jelenia Góra i Jeleniogórski TBS stoją przed olbrzymią szansą na rozwój. Dzięki środkom, jakie uzyskuje z rządowych agend można doprowadzić do, tak bardzo oczekiwanego w Jeleniej Górze, rozwoju mieszkalnictwa na wynajem.

Prezes Wojnarowski chciałby zakończyć etap projektowania pierwszej inwestycji w tym roku, a z robotami budowlanymi ruszyć w przyszłym roku. Na „pierwszy ogień” idzie dawna ujeżdżalnia koni, gdzie będzie garaż oraz 35 mieszkań.

Dla kogo mieszkanie z TBS-u?

W tej chwili czeka na wynajem mieszkania z TBS-u około 60 wniosków. Starać się o nie będą mogły osoby o odpowiednim – nie za niskim i nie za wysokim – dochodzie na jednego członka rodziny.

Mieszkania będą wykończone w dobrym standardzie, zeroemisyjne (prawdopodobnie zostaną podłączone pod pompy ciepła) – czyli tanie w eksploatacji. Mieszkania będą w pełni wykończone – w kuchni kafelki, kuchenka (elektryczna bądź gazowa) oraz zlewozmywak, w łazience też kafelki, umywalka, wanna bądź prysznic. Każdy kto będzie chciał wynająć mieszkanie musi wnieść zwrotny wkład pieniężny, tak zwana partycypacja w kosztach oraz kaucję (partycypacja na wysokości około 40 tys zł).

Kowary wchodzą do JTBS

Pod koniec ubiegłego roku JTBS pozyskał nowego udziałowca, jakim jest Miasto Kowary. Tam również towarzystwo ubiega się o środki z funduszy rządowych. W ciągu kilku tygodni Miasto Kowary powiększą swój udział w JTBS poprzez wniesienie aportu w postaci gruntu o wartości ponad 540 000 zł., na którym planuje się wybudować budynek mieszkalny dla około 40 rodzin.

“Jeleniogórski TBS, pomimo nieprzychylnych działań części radnych, przy NIK-owskich zastrzeżeniach, pozyskał nowego udziałowca. Miasto Kowary, po głębokiej analizie finansowej i sprawdzeniu naszych możliwości zdecydowało się w JTBS lokować swoje środki na rozwój mieszkalnictwa na wynajem, a rządowe agendy udzielają nam bardzo dużego wsparcia finansowego” – nie bez satysfakcji podkreślano w JTBS.

2 komentarze

  1. Dobrze, niech budują. Większa podaż, to niższe ceny, czy to najmu czy zakupu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.