Pierwsza z pań od wielu lat jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy Prawa i Sprawiedliwości (nawet po tym, jak została sędzią tzw. TK). Krystyna Pawłowicz kategorycznie opowiada się za zakazem aborcji (choć w 2016 r. głosowała za odrzuceniem projektu ustawy Ordo Iuris całkowicie zakazującego aborcji). Podpisała się pod wnioskiem poselskim o zbadanie konstytucyjności przesłanki embriopatologicznej w ustawie o planowaniu rodziny przez TK, a potem sama jako sędzia tego trybunału orzekała w tej sprawie.
Orzeczenie trybunału wyprowadziło na ulice setki tysięcy kobiet, sprzeciwiających się odbieraniu im prawa wyboru. Twarzą tych protestów jest Marta Lempart, która równie kategorycznie domaga się prawa kobiet do aborcji na żądanie. W 2016 r. inicjowała powstanie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Wtedy masowe protesty wymusiły na PiS odrzucenie projektu Ordo Iuris (także głosem K. Pawłowicz).
Obie panie urodziły się w regionie jeleniogórskim. Krystyna Pawłowicz w 1952 r. w Wojcieszowie, a Marta Lempart w 1979 r. w Lwówku Śląskim. Obie jednak mieszkały tam bardzo krótko. Rodzice K. Pawłowicz wyprowadzili się do Warszawy, według różnych źródeł, kilka lub kilkanaście lat po urodzeniu przyszłej posłanki. Także M. Lempart niewiele lat spędziła w Lwówku. Szkołę średnią kończyła już we Wrocławiu.

 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.