Druhowie z Karkonoskiego Hufca ZHP starają się, jak mogą, ale sami nie odnowią Domu Harcerza przy ulicy Wiejskiej w Jeleniej Górze. Ucieszyli się zatem ogromnie, gdy Fundacja Leroy Merlin przekazała na remont budynku 400 tys. zł. A to nie jest ostatnie słowo Fundacji.

Remont jest tym bardziej potrzebny, że schronienie w Domu Harcerza znalazło 50 uchodźczyń z Ukrainy z dziećmi. Warto poprawić warunki w jakich mieszkają.

Dzięki wsparciu Fundacji Leroy Merlin uda się przeprowadzić drugi etap odnowienia Domu Harcerza. Planuje się m.in. termomodernizację ścian, ocieplenie dachu, remont klatki schodowej, ocieplenie fundamentów i wykonanie drenażu wokół budynku.

Prace planował wykonać samorząd jeleniogórski, ale przeprowadzony dwukrotnie przetarg nie wyłonił wykonawcy, gdyż oferty przekraczały sumę, jaką mógł wydać. I tu z pomocą pospieszyła Fundacja Leroy Merlin. Dyrektor Departamentu Rozwoju UM w Jeleniej Górze Tomasz Kowalczyk, porozumiał się z Jarosławem Kujdą, kierownikiem sklepu Leroy Merlin w Jeleniej Górze. On pośredniczył w rozmowach z Fundacją. – Przekazane przez nią 400 tys. zł pozwoli nam rozstrzygnąć trzeci przetarg, który wkrótce zostanie ogłoszony – mówi Jerzy Łużniak, prezydent miasta.

Samorząd podpisał już umowę z Fundacją, reprezentowaną przez Karola Poprawę z Funduszu Solidarnościowego Leroy Merlin.- Jako Fundacja działamy od 10 lat i to nasz moralny obowiązek, żeby pomagać – mówi Poprawa. Fundacja Leroy Merlin ma specjalny program wsparcia dla uchodźców z Ukrainy, a ponieważ w Domu Harcerza przebywają uchodźcy, pomoc była jak najbardziej wskazana i możliwa. Nie jest wykluczone, że harcerze z Jeleniej Góry otrzymają kolejne wsparcie od Fundacji.

Robert Zapora, komendant Karkonoskiego Hufca ZHP, dziękując za darowiznę, poinformował, że w domu przy ulicy Wiejskiej od 8 marca schronienie znalazły matki i dzieci z Ukrainy. Obecnie jest ich 50.

Hufiec Karkonoski ZHP w 2020 roku przejął obiekt przy ul. Wiejskiej w Jeleniej Górze, którym do tej pory opiekowała się Rada Przyjaciół Harcerstwa. – Nasi poprzednicy robili co mogli, ale wciąż jest dużo do zrobienia. Chcemy poprawić toalety oraz elewację budynku – mówił wówczas Robert Zapora. – Będzie tu centrum spotkań młodzieży. Tu się odbywają zbiórki harcerskie, działa świetlica środowiskowa i schronisko młodzieżowe. W zeszłym roku w Domu Harcerze, dzięki środkom z budżetu obywatelskiego udało się wymienić okna, wyremontować toalety. Już wcześniej fundacja Leroy Merlin również nas wspierała – podkreśla Robert Zapora.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.