Dzisiaj (8 czerwca) jeleniogórzanie mogą zajrzeć do zbiorów Archiwum Państwowego. Będą one udostępnione z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Mieszkańcy dowiedzą się także, jak skompletować kronikę rodzinną i dlaczego nie powinni wyrzucać starych zdjęć i dokumentów.

W jeleniogórskim oddziale Archiwum Państwowego przy ul. płk. Wacława Kazimierskiego 3 (dawne koszary „Pod jeleniami” ) jego kierownik Ivo Łaborewicz oraz pracownicy pokażą zwiedzającym, jak przechowywane są zbiory i czego one dotyczą. Zaplanowano także spotkanie z braćmi Osipikami, znanymi bliźniakami z Jeleniej Góry. Panowie Bolesław i Mieczysław przekażą do Archiwum dokumenty i zdjęcia z zakładów, w których pracowali przez wiele lat – Wytwórni Wód Gazowanych i Rozlewni Piwa oraz z Tartaku w Sobieszowie. – To ponad 230 czarno- białych zdjęć i dokumentów – mówi pan Bolesław. Zdjęcia z lat 60. i 70. minionego wieku dokumentują pracę w zakładach, transport, materiały produkcyjne a także pracowników.

Zaplanowano także otwarcie wystawy o ratuszach karkonoskich.

Archiwum można dzisiaj zwiedzać od godz. 12.00 do 16.00

Święto archiwistów obchodzone jest corocznie 9 czerwca. Ustanowione zostało podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) w 1948 roku będącej pod auspicjami UNESCO.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.