Nazywany jest antywalentynkami i powstał w Chinach. W Polsce Dzień Singla jeszcze raczkuje.

Zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w Polsce żyje 32,8 mln osób. Więcej jest kobiet – 51,1 procent. W pierwszym półroczu 2021 r. zawarto ponad 58 tys. małżeństw, czyli o 21 tys. więcej niż w tym okresie ubiegłego roku. Doszło także do prawie 32 tys. rozwodów. Osoby, które nie są jeszcze lub już w związkach, wkrótce będą miały okazję do świętowania, bo zbliża się Dzień Singla.

Co to za święto?

Nazywane jest także antywalentynkami. Powstało w 1993 roku w Chinach. Tego właśnie dnia – 11 listopada – osoby bez „swojej drugiej połówki” miały okazję do zabawy. Początkowo miała to być niewinna okazja do świętowania, ale szybko została skomercjalizowana. Dziś uchodzi – w rozumieniu globalnym – za jedno z największych wydarzeń zakupowych.

Dzień singla w Polsce

W Chinach przypada 11 listopada, ale w Polsce tego dnia mamy święto narodowe. Dlatego nasi single świętują kilka dni później – 15 listopada.

W naszym kraju to święto nie jest tak mocno obecne jak walentynki czy jeszcze bardziej zakupowy Black Friday. Ale już widać, że handel chce wykorzystać Dzień singla. O ile w 2020 roku – biorąc pod uwagę tylko jeden globalny serwis zakupowy Alibaba – wpływy wyniosły 98,2 mld dolarów, to polskie wyniki na razie są znacznie słabsze. Widać już jednak, że sklepy internetowe idą tą drogą i potrafią w dni przypadające na to święto zwiększyć sprzedaż o kilkadziesiąt procent.

– Listopad to najgorętszy okres handlowy na polskim rynku głównie za sprawą Black Week i Cyber Monday. Z kolei w perspektywie globalnej coraz większe znaczenie zyskuje 11 listopada, kiedy obchodzony jest zaczerpnięty z chińskiej tradycji Dzień Singla. W ubiegłym roku, tylko pomiędzy 11 a 13 listopada, sprzedaż internetowa na chińskich platformach zakupowych wzrosła aż 7-krotnie. Z naszych analiz wynika, że do wzrostu popularności tego trendu istotnie przyczynili się szeroko rozumiani internetowi twórcy, którzy zintensyfikowali wtedy swoją działalność – powiedział serwisowi wirtulanemedia.pl Mateusz Łukianiuk, country manager Poland w Admitad.

Rok temu w Polsce z okazji Dnia Singla najlepiej sprzedawały się gry wideo i produkty z chińskich platform zakupowych.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.