Dziś, w piątek 22 grudnia, mamy najkrótszy dzień tego roku. To także początek astronomicznej zimy, która rozpoczęła się o godzinie 4:27, czyli w momencie, gdy Słońce znalazło się w tak zwanym punkcie przesilenia zimowego. .

Dzisiejsza noc potrwa ponad 16 godzin. Każdy dzień po nim będzie już tylko coraz dłuższy, co będzie miało dobry wpływ na nasze samopoczucie.

Bez stałej daty

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie ma stałej daty. W przeciwieństwie do zimy kalendarzowej – jest dniem ruchomym. To efekt różnicy między rokiem zwrotnikowym a kalendarzowym. Żeby ją zniwelować, co 4 lata mamy do czynienia z latami przestępnymi, które przesuwają czas przesilenia zimowego.

Dodajmy jeszcze, że najkrótszy dzień w roku na półkuli północnej, gdzie leży Polska, jest najdłuższym dniem roku na półkuli południowej. Mieszkańcy tamtych krajów mają dziś przesilenie letnie.

Ile trwa najkrótszy dzień w roku?

W Polsce najkrótszy dzień roku nie ma jednej długości. Ze względu na różny kąt padania promieni słonecznych na północy i południu kraju różnica pomiędzy wschodem oraz zachodem Słońca w górach i nad morzem wyniesie blisko godzinę.

 Mieszkańcy Zakopanego rozpoczną dzień o godzinie 7:33. Słońce zajdzie zaś około 15:43.

W Gdańsku Słońca zacznie wschodzić o godz. 8:04, a zajdzie o 15:22.

Co to są Szczere Gody?

Kiedyś przesilenie zimowe było powszechnie obchodzonym świętem. Słowianie nazywali je Szczodrymi Godami. Ten dzień wyznaczał bowiem ważny moment w rocznym cyklu. Słowianie wierzyli, że słońce umiera i odradza się na nowo, po czym zaczyna swój marsz do zwycięstwa nad ciemnością.

Szczodre Gody były radosnym świętem, a jednym z jego elementów było obdarowywanie dzieci prezentami i gromadzenie się na ucztach. Radość święta miała rozpędzić mroki najdłuższej nocy w roku.

Dziś nie świętujemy już ani przesilenia zimowego, ani najkrótszego dnia w roku. Pierwszy dzień zimy to po prostu kolejny dzień przygotowań do Bożego Narodzenia.

News4Media/fot. Pixabay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.