Odetchniemy z ulgą I to dosłownie, bo w końcu nie będziemy zobowiązani do zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. To wynik obietnicy rządu, który postawił jeden warunek – wskaźnik zakażeń miał spać poniżej 15 na 100 tys. mieszkańców. Ten cel został w Polsce osiągnięty, a Ministerstwo Zdrowia potwierdza nam, że dziś ukaże się rozporządzenie w tej sprawie. Jego przedstawiciele nie potrafią jednak określić, czy nowe zasady dotyczyć będą też rejonów, w których średnia nie spadła poniżej wymaganej. Z naszych wyliczeń wynika, że są to województwa: wielkopolskie, mazowieckie i śląskie.

1,5 metra dystansu

Rozporządzenie zdejmie z nas obowiązek noszenia maseczek, ale nadal będziemy musieli zachować półtorametrowy dystans pomiędzy napotykanymi ludźmi. Nie dotyczy to jednak wspólnie zamieszkujących domowników, rodziców z dziećmi wymagającymi opieki i osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Jeśli nie spełnimy powyższych warunków, a zachowanie dystansu nie będzie możliwe, będziemy zobowiązani założyć maseczkę.

Nie tylko ten wątek

Rozporządzenie, które dziś ukaże się w Dzienniku Ustaw ma uregulować również inne zmiany omawiane w ostatnim czasie. Przeczytamy w nim m.in. o planowanym otwarciu hoteli i ogródków gastronomicznych. Te wszystkie zasady mają wejść w życie już 15 maja.

Szczepienia przynoszą efekty

Według danych przekazywanych na bieżąco przez Ministerstwo Zdrowia, można z pewnym entuzjazmem patrzeć w pandemiczną przyszłość. Liczby potwierdziły, że zakażeń jest coraz mniej. Spadkowa tendencja utrzymuje się od pewnego czasu, jednak nie powinniśmy bagatelizować istnienia wirusa. Wciąż należy pamiętać o zachowaniu szczególnej higieny i stosowaniu się do przekazywanych na bieżąco zaleceń.

Aktualizacja

Rozporządznie ukazała się wieczorem w Dzienniku Ustaw

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.