Nie ma miesiąca, by aktywiści z polsko-niemieckiego Stowarzyszenia „Pomost” nie odnajdywali i ekshumowali na naszym terenie szczątków ofiar II wojny światowej. Ostatnio w okolicach Ocic zbadali groby „nieznanych żołnierzy” i ekshumowali znalezione szczątki.

– Dnia 6 grudnia 2022 r. prowadziliśmy prace ekshumacyjne w miejscowości Ocice, pow. bolesławiecki (woj. dolnośląskie). Przy jednym z wiejskich gospodarstw zlokalizowaliśmy dwa groby żołnierzy niemieckich poległych w 1945 r. Przy ich szczątkach nie odnaleźliśmy znaków tożsamości – informuje Pomost.

Stowarzyszenie Pomost działa od ponad 20 lat wcielając w życie ideę, że żadna ofiara wojny nie powinna być bezimienna. Przywrócili imiona już ponad 20 tysiącom takich ofiar. Zapomnianych szczątków (nie tylko niemieckich, także polskich i radzieckich) poszukują na terenie województw wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego. Przeprowadzają ekshumacje, a potem organizują godny pochówek. Stowarzyszeniu bardzo zależy na informacjach o bezimiennych grobach.

– Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Pracownia POMOST prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków ofiar II wojny światowej. Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych. Pracownia POMOST realizuje swoje zadania na zlecenie Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazywanie wszelkich informacji (zdjęć, planów, szkiców, wspomnień, relacji i dokumentów) na temat niemieckich grobów wojennych na terenie Polski – apeluje stowarzyszenie.

Informacje można przekazywać mailowo na adres pomost@pomost.net.pl lub telefonicznie 601 469 494

Fot. PBHiA „Pomost”

1 Komentarz

  1. Niestety, na eksuhmacje tych morderców jest i czas i pieniądze. Wstyd, że taka działalność jest legalna. Można to uznać za promocję faszyzmu.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.