W czwartkowe popołudnie ukraińskie władze poinformowały o ataku rosyjskiej armii na elektrownię w Czarnobylu. Obiekt został przejęty, ale jego stan techniczny jest nieznany. Komunikat w tej sprawie wydała PAA.

Wczesnym wieczorem w czwartek Mychajło Podolak z ukraińskiego biura prezydenta przekazał, że Rosjanie przejęli elektrownię w Czarnobylu, wykorzystując jej personel jako zakładników. W komunikacie zaznaczono również, że nie jest znany stan techniczny reaktorów, co wzbudziło m.in. w Polsce strach o ewentualne zagrożenie związane z radiacją.

Po przejęciu przez Rosję terenu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej Państwowa Inspekcja Regulacji Jądrowej Ukrainy poinformowała, że dane z systemu monitoringu promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia wskazały na „przekroczenie poziomów kontrolnych mocy dawki promieniowania gamma w znacznej liczbie punktów obserwacyjnych”. Wskazano, że obecnie „nie jest możliwe ustalenie przyczyn zmiany promieniowania w strefie z powodu okupacji i walk zbrojnych na terenie terytorium”.

Do tej informacji odniosła się Państwowa Agencja Atomistyki. Według zapewnień polskiego urzędu nie doszło do naruszeń konstrukcji elektrowni, a poziom promieniowania nie zmianił się.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej doniesieniami na temat wzrostu promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że obecnie nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności na terytorium RP: https://t.co/Q328Gj44ly pic.twitter.com/V9T9jlqMAV

— Państwowa Agencja Atomistyki (@PAAtomistyki) February 25, 2022

[removed][removed]

Oto pełna treść komunikatu:

„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej doniesieniami na temat wzrostu promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że obecnie nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. PAA stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju.

Agencja nie otrzymała także zgłoszenia o jakimkolwiek zagrożeniu w międzynarodowych systemach powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych. Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych zmian w wynikach pomiarów promieniowania jonizującego w ramach krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. W celu weryfikacji pojawiających się doniesień medialnych, PAA skierowała zapytanie do ukraińskiego urzędu dozoru jądrowego, jak również do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu o stan sytuacji radiacyjnej na Ukrainie”.

Sytuację radiacyjną w Polsce można śledzić na bieżąco [TU].

Czarnobylska zona

Do katastrofy w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu doszło w 1986 roku. Od tamtego czasu ona jest wyłączona z eksploatacji. Od 2019 roku nad uszkodzonym reaktorem znajduje się nowy sarkofag. Dostęp do bloków energetycznych mają tylko pracownicy i sporadycznie naukowcy. W Czarnobylu organizowane są również wycieczki.

Wokół czarnobylskiej elektrowni powstała strefa wykluczenia, zwana zoną. Obejmuje ona najbardziej skażone obszary. 

Tragedia Czarnobyla stałą się tematem wybitnego reportażu „Czarnobylska modlitwa. Kronika białoruskiej przyszłości”. Jej autorką jest białoruska pisarka Swiatłana Aleksijewicz, która w 2015 roku została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Redaktor

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.