W najbliższy weekend na ulice Jeleniej Góry wyjedzie najnowszy testowy autobus elektryczny marki MAN. Jesteśmy jednym z pierwszych miast w Polsce, które będzie sprawdzać ten zeroemisyjny pojazd. Potrwa to około tygodnia.

Mieszkańcy będą mogli korzystać z autobusu bezpłatnie. Obsłuży on linie nr 6 i 7 oraz 26. Wiodą one częściowo przez teren uzdrowiskowy, na którym troska o ekologię i jakość powietrza są szczególnie istotne.

Testowany autobus to pojazd o długości 12,2 m. Jest wyposażony w trzy pary drzwi. Zasila go bateria o pojemności 480 kWh gwarantująca zasięg do 270 km na jednym ładowaniu – przez cały okres jej żywotności. Pojazd będzie obsługiwał linie bez doładowywania w ciągu dnia. Doładowywanie odbywać się będzie na terenie zajezdni – nocą. Pojazd, jak zapewnia producent, jest komfortowy, ekologiczny i ekonomiczny; ma doskonale sprawdzać się w ruchu miejskim.

Wszystkich mieszkańców i turystów serdecznie zapraszamy do osobistego sprawdzenia Mana.

Testy zeroemisyjnych pojazdów poprzedzają wspólne proekologiczne działania MZK i władz samorządowych Jeleniej Góry. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie starań o uzyskanie dofinansowania do zakupu pierwszych 20 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą do ich ładowania.

2 komentarze

  1. Kolejasz z lwufka Odpowiedź

    I czym tu się jarać? Eko kończy się podczas pory wymiany akumulatorów w tych pojazdach

    • W tych akumulatorach jest cała tablica Mendelejewa. W Holandii już pojawił się problem zużytych baterii autobusowych . Przedsiębiorstwa komunikacyjne składują je na zajezdniach . Takie małe bomby ekologiczne. Ciekawe kiedy jakiś nowy autobus pojawi się w naszym PKS 🙂

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.