4 sierpnia br. oszuści kolejny raz dali znać o sobie. Mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji wyłudził 40 tysięcy złotych od 84-letniej jeleniogórzanki.

4 sierpnia 2023 roku, policja jeleniogórska otrzymała zgłoszenie w sprawie oszusta podającego się za funkcjonariusza policji. Mężczyzna wprowadził w błąd 84-letnią jeleniogórzankę i w ten sposób wyłudził od niej pieniądze. W trakcie rozmowy poinformował ją o tym, że prowadzona jest akcja przeciwko grupie przestępczej, która chce ukraść jej pieniądze i aby ich zatrzymać koniecznie musi gotówkę wypłacić z banku. W związku z tymi informacjami, kobieta wypłaciła z konta 40 tysięcy złotych, a następnie zgodnie ze wskazówkami oszusta pozostawiła pieniądze w wyznaczonych miejscach na terenie miasta.

Pamiętajmy! Policjanci nie będą kontaktować się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie, tylko przyjadą do mieszkania, czy domu. Muszą też przedstawić się i okazać legitymację służbową. Poza tym obecność każdego policjanta w naszym domu możemy potwierdzić u oficera dyżurnego, dzwoniąc pod 112 – jest to numer alarmowy.

Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę. Nie „zabezpiecza” również pieniędzy przechowywanych w domach czy na koncie bankowym.

Pamiętajmy! Oszuści wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Wykorzystują różne metody, aby osiągnąć cel. Nie tylko dzwonią do starszych osób, ale również wysyłają smsy z linkami do podejrzanych stron. Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi. Sprawdźmy dokładnie, czy na pewno reprezentują instytucję, za którą pracowników się podają. W tym celu możemy zadzwonić do tej instytucji i opowiedzieć o całej sytuacji. W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer i podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności, wtedy trzeba PRZERWAĆ POŁĄCZENIE! Dopiero wówczas należy zadzwonić na numer 112 i przekazać informacje na temat podejrzanego połączenia.

podinspektor Edyta Bagrowska, fot. pixabay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.