Fikcyjna oferta miejsc noclegowych w apartamentach, pensjonatach albo domkach letniskowych staje się plagą w turystycznych miejscowościach. Niestety, na oszustwo – wcześniej nagminnie stosowane w kurortach nadmorskich i w Tatrach – coraz częściej można natknąć się także u nas. Turysta rezerwuje i opłaca takie noclegi i wtedy oferent znika z sieci lub to, że wynajęte kwatery nie istnieją, okazuje się dopiero na miejscu.

Policja prowadzi postępowania w takich sprawach i apeluje do turystów o ostrożność.

Policjanci z Karpacza prowadzą postępowania dotyczące oszustw przy sprzedaży noclegów w tej miejscowości. Pokrzywdzeni za pośrednictwem portalu internetowego znaleźli oferty noclegowe, a następnie wpłacili zaliczkę. Po przybyciu na miejsce okazało się, że padli oni ofiarą oszustwa, a oferowane miejsca nie istnieją.

Policja jeleniogórska radzi, aby wnikliwe i dokładnie sprawdzić oferty noclegowe. Oszuści działają w ten sposób, że zamieszczają w Internecie, na portalach aukcyjnych czy na spreparowanych stronach internetowych bardzo atrakcyjne oferty, ze znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną oraz zdjęciami pięknych pokoi, apartamentów czy domków. Oszuści, którzy oferują nieistniejące miejsca noclegowe żądają wpłaty zaliczki lub całości kwoty, a następnie po przyjeździe na miejsce okazuje się, że te osoby padły ofiarą przestępstwa.

Policja radzi turystom, aby nie zostawiali załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę, zalecamy, aby zachować szczególną ostrożność przy rezerwacji ofert w bardzo atrakcyjnych , uważać na super okazje cenowe. Najlepiej jest porównać cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji. Postarajmy zebrać jak najwięcej informacji na temat obiektu, w którym chcemy zrobić rezerwację, nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu, gdyż mogą być sfałszowane. Uważajmy, jeżeli na stronie obiektu podano bardzo mało informacji, im ogłoszenie bardziej anonimowe, tym bardziej podejrzane, sprawdźmy czy podany adres faktycznie istnieje. Obiekty działające legalnie powinny być zarejestrowane w Urzędzie Miasta lub Gminy czy w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

Zalecamy, aby zaliczkę wpłacać na konto bankowe, a każda inna forma, propozycja wpłaty pieniędzy powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę i zachowajmy całą dokumentację związaną z transakcją, jak również całą korespondencję związaną z rezerwacją.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.