Wrocławski Uniwersytet Medyczny planuje uruchomienie filii uczelni w jednym z dolnośląskich miast. Rozważana jest Jelenia Góra, Legnica i Wałbrzych, ale rektor uniwersytetu nie kryje, że jedna z lokalizacji jest zdecydowanym faworytem.

Lekarzy na rynku pracy dramatycznie brakuje, a będzie ich brakować jeszcze bardziej. Reakcją wrocławski Uniwersytetu Medycznego na to zapotrzebowanie ma być uruchomienie kształcącej lekarzy filii uczelni. Lepszy dostęp do studiów ma zachęcić dodatkowych kandydatów. Filia, której uruchomienie planowane jest w przyszłym roku akademickim, ma kształcić 40 – 50 studentów.

Zasadniczym warunkiem powstania filii jest, by w mieście, w którym powstanie, działał wielospecjalistyczny szpital o wysokim poziomie referencji. Znaczenie będzie też miała baza lokalowa, czy dostępność komunikacyjna. Kryteria spełniają trzy dolnośląskie miasta: Jelenia Góra, Legnica i Wałbrzych, ale rektor uczelni, profesor Piotr Ponikowski na spotkaniu z dziennikarzami jasno wskazał, że faworytem jest ostania z tych lokalizacji.

– Oceniam, że najwięcej argumentów do otwarcia filii ma Wałbrzych – ocenił profesor Ponikowski. – To największe po Wrocławiu miasto na Dolnym Śląsku, a wraz ze Świdnicą i Dzierżoniowa stanowi 200–tysięczna aglomeracje. Mamy z tego terenu bardzo wielu studentów, co roku roku aplikuje do nas ok. 80 osób na kierunek lekarski. Oczywiście Wałbrzych ma też wielospecjalistyczny szpital z pełnym zapleczem, a do tego możemy liczyć na dobrą współpracę z tamtejszym samorządem (taka na pewno byłaby też w innych miastach).

Fot. FB UM we Wrocławiu

2 komentarze

  1. I truly love your site.. Very nice colors &
    theme. Did you build this web site yourself? Please reply back
    as I’m wanting to create my very own blog and would like to know where you got this
    from or just what the theme is named. Cheers!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.