Przed nami ostatni wakacyjny akcent tegorocznego Lata na bruku we Wleniu. Na sobotę, 28 sierpnia organizatorzy imprezy przygotowali serię wydarzeń kulturalnych dla uczestników w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Tematem wiodącym większości z nich jest film. Ta dziedzina sztuki łączy w sobie wiele obszarów twórczej aktywności, więc i program „filmowego” spotkania na wleńskim rynku składa się z różnych elementów. Jest w nim coś dla amatorów sztuk plastycznych, dobrej muzyki, komediowego kina oraz odkrywania nocą wspaniałych bogactw miejscowego krajobrazu (w płomiennej oprawie).

Bohaterowie z ekranu

Na dobry początek będzie więc kolejne twórcze spotkanie w Ulicznej Akademii Sztuki. Wczesnym popołudniem przy ratuszu rozpoczną się otwarte dla wszystkich zainteresowanych warsztaty plastyczne, których tematem przewodnim będą bohaterowie z ekranu. Każdy z uczestników będzie miał możliwość wykonania własnej figurki ulubionej postaci z filmu czy bajki lub namalowania jej w formie komiksu.

– Najpierw stworzymy konstrukcję rzeźby z zachowaniem prawidłowych proporcji ciała, by następnie pokryć ją masą plastyczną – uchyla rąbka tajemnicy Samanta Kosiarska, która poprowadzi zajęcia. We wspólnej zabawie, trwającej od godz. 14.00 do 17.00 uczestniczyć mogą, dzieci, młodzież oraz dorośli.

Wielkie przeboje muzyki filmowej

Wieczór zarezerwowaliśmy na bardzo atrakcyjne spotkanie z muzyką. O godz. 19.00 na rynku rozpocznie się plenerowy koncert wielkich przebojów muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Klassik Modern. Kilkunastoosobowa formacja znakomitych instrumentalistów, którą poznać można już było m.in. podczas tegorocznego Tygla Tradycji we Wleniu, zagra wielkie hity ze słynnych światowych i polskich produkcji kinowych. Zabrzmi więc muzyka z „Gwiezdnych wojen”, „Piratów z Karaibów”, „Madagaskaru”, „Wiedźmina”, „Vabanku” oraz inne kompozycje znane nie tylko z filmowych ścieżek dźwiękowych

Kino w plenerze

Dla ceniących sobie emocje generowane na dużym ekranie jest też kolejna propozycja kinowego programu Jutrzenka o zmierzchu, realizowanego w plenerze. Tym razem na ekranie umieszczonym na ścianie ratusza wyświetlona zostanie trzecia, ostatnia część kultowej polskiej komedii z 1969 roku „Jak rozpętałem II wojnę światową”, do której zdjęcia powstawały m.in. w okolicach Wlenia. Dwie pierwsze części kinowej opowieści o zabawnych losach Franciszka Dolasa pokazane były podczas plenerowych seansów otwierających tegoroczne Lato na bruku, podczas czerwcowego Tygla Tradycji. Ostatnim epizodem przygód pechowego żołnierza, w którego postać wcielił się rewelacyjny Marian Kociniak, zatytułowanym „Wśród swoich”, pożegnane zostaną wakacje we Wleniu. Początek projekcji ok. godz. 21.00.

Nocne zwiedzanie Zamku Wleń w ognistej oprawie

W sobotnią noc coś dla siebie w sercu Doliny Bobru znajdą też poszukiwacze skarbów natury i historii dostępnych na wyciągnięcie ręki. Tuż przez rozpoczęciem seansu w kinie plenerowym, czyli o godz. 20.30, przy pomniku Gołębiarki stojącym na wleńskim rynku rozpocznie się nocna wycieczka z przewodnikiem do ruin słynnego zamku górującego nad okolicą. Na finał wędrówki w murach najstarszej murowanej warowni na Śląsku zaplanowany jest pokaz Tancerzy Ognia „Irrbloss”, którzy w efektowne, żywe dzieła sztuki łączą ruch, muzykę i płomienie.

Organizujący nocne zwiedzanie miasta i zamku gospodarze dawnej warowni podkreślają, że wycieczka rozpoczyna się na wleńskim rynku i apelują by nie czekać na przewodnika przy wejściu do zamku. Wiele atrakcji czeka na turystów w drodze z zabytkowego rynku XIII-wiecznego miasteczka na szczyt zamkowej góry.

Droga do zamku po części prowadzić będzie ciemnym lasem, ścieżkami turystycznymi z początku XX wieku, dlatego warto zabrać ze sobą latarki. Na czas oprowadzania po zamku każdy dorosły uczestnik wyprawy otrzyma pochodnię, z którą – słuchając opowieści przewodnika – będzie mógł oglądać ruiny. Na koniec wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni na ognisko, na które przynieść można własną kiełbaskę.

Udział w nocnej wyprawie dla mieszkańców Gminy Wleń jest bezpłatny! Bilety dla pozostałych uczestników kosztują 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy). Ulgi przysługują dzieciom od 4 do 15 roku życia. Mieszkańcy Gminy Wleń, aby skorzystać z atrakcji bez wnoszenia opłaty, muszą wcześniej odebrać specjalne, darmowe bilety dostępne w Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu w godzinach pracy biura od poniedziałku do piątku oraz w sobotę, w trakcie trwania imprez Lata na bruku.

Na nocną wycieczkę zabrać należy ubranie dopasowane do warunków zewnętrznych, latarkę, dużo dobrego humoru oraz maseczkę ochronną lub inne zakrycie twarzy (ust i nosa). Pamiętać należy bowiem o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, związanych nie tylko z trwającym stanem epidemii.

Uwaga! Wydarzenia Lata na bruku organizowane są w reżimie sanitarnym. W przypadku niesprzyjającej pogody imprezy plenerowe zostaną odwołane, bądź przeniesione do sali widowiskowej Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu. Zapraszamy do zapoznania się z regulaminami dostępnymi na www.oksit.wlen.pl , gdzie znaleźć można też więcej informacji o wydarzeniach kulturalnych organizowanych we Wleniu. Imprezy odbywające się w ramach programu Lato na bruku na wleńskim rynku są bezpłatne dla publiczności.

(redd)

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.